Son zamanlarda Startup çalışmaları çok fazla ilgi görmeye başladı. Tarihsel olarak onlarca yıl öncesine dayanan Startup kültürü 21. yüzyılda büyük bir gelişme gösterdi. Bir anda dünyada popüler bir hal alan Startup projeleri en fazla gelişimi de bu yüzyılda yaşadı. Dünyanın dört bir yanından gençlerin bu alana yönelmesi Startup’ların gelişmesinde en önemli etkenlerden bir tanesi oldu. Hem ülkemizde hem de dünyada her gün binlerce çalışma ortaya çıkıyor.

Startup maaşları ve diğer imkanları ile gençlerin oldukça ilgisini çekiyor. Pandemi ve diğer küresel sorunlar ile birlikte iş bulmak ya da yeni bir iş kurmak artık çok zor bir hal aldı. Startup gibi yeni girişim modelleri de bu konularda yeni kapıları açıyor. Bu imkanları ile dünyada büyük bir hızda yayılan Startup kültürü için Amerika Silikon Vadisi önderlik yapıyor. Dünyanın dört bir yanından girişimcilere ev sahipliği yapan Silikon Vadisi bu kültürün gelişmesinde önemli bir rol oynuyor.

Fakat Startup kültürü nedir ve nasıl yapılır gibi soruların projelerden önce detaylı bir şekilde bilinmesi gerekiyor. Her gün binlerce Startup projesine başlansa da bunların sadece yüzde 10’luk bir kısmı proje aşamasına geçiyor. Gerek maddi gerek ise mentorluk desteği alabilen Startup sayısı oldukça az. Bir diğer yandan proje aşamasına kadar ilerleyen Startup’lar için büyüme aşaması da son derece kritik ve önemlidir.

Startup Çalışmaları Neden Büyümek İster?

Hiçbir Startup çalışması başladığı aşamada kalmaz. Hatta bir Startup projesinin büyümemesi onun başarısız olduğunu gösterir. Çünkü Startup, bir sorunu çözmeyi hedefleyen ve hızlı büyüyen çalışmalara verilen bir isimdir. Bu özelliği ile de Startup diğer pek çok girişim modelinden farklı olarak değerlendirilmektedir. Bir Startup projesinin hayata geçmesi için yoğun bir çaba sarf etmek gerekir. Sorunu belirlemek ve soruna en doğru çözümü bulmak ilk aşamaların en önemli adımlarındandır. Aynı zamanda projelerin ilk aşamayı atlattıktan sonra büyümesi için de izlenmesi gereken adımlar vardır.

Startup Projelerini Büyütmek İçin Gerekenler

  • Doğru ekip kurmak bu anlamda proje sahipleri için son derece önemlidir. Ekipler bir projeyi çok ileri seviyeye taşıyıp hızlı büyümesine neden olabilmektedir. Aynı zamanda çok iyi fikirlerin başarısız olmasına da ekipler neden olur. Bu yüzden ekibin profesyonel ve takım uyumuna açık olması son derece önemlidir.
  • Startup çalışmaları maddi destek almadan belli bir aşamaya gelemez. Ekip giderleri ve proje giderleri ekibin moralini etkilediği gibi projenin büyümesini de etkiler. Bu yüzden maddiyat kısmının sorunsuz olarak çözülmesi gerekir. Ayrıca maddi konuların ekibe yansıtılmaması çok daha iyi sonuçlar doğuracaktır.
  • Startup nedir, nasıl yapılır gibi sorular genellikle çokça merak edilir. Fakat buna ek olarak Startup için kimlerden maddi destek alınacağı da ilk başlarda bilinmelidir. Belli bir aşamaya gelen Startup projeleri için melek yatırımcılar devreye girer. Proje sahiplerinin de melek yatırımcılardan yararlanması ve onlardan destek alması gerekir.
  • Melek yatırımcıların her biri farklı alanlar da destek sunar. Yani projenin kapsadığı alana göre melek yatırımcı vardır. Her melek yatırımcı her alana yatırım yapmaz. Startup çalışmaları için melek yatırımcılar maddi destekten çok daha fazlasıdır. Ekibin hızlanması, projenin büyümesi ve pazarda olacak sorunların öngörülmesi gibi durumlar melek yatırımcılar sayesinde ortadan kalkar. Melek yatırımcılar Startup projeleri için maddi desteğe ek olarak mentorluk görevi de görür.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından ve web sitesinden Startup çalışmaları hakkında detaylı ve bilgilendirici içeriklere ulaşabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesinden de melek yatırımcı ve Startup hakkında bilgilendirici içerikler bulabilirsiniz.