İnovasyon İçin Eğitim Vakfı Olarak Sizlere Staj Konusunda Nasıl Destek Oluyoruz?

İnovasyon için Eğitim Vakfı bünyesinde, lisans ve lisansüstü öğrencilerimize, 50’nin üzerinde anlaşmalı şirket ve startuplar ile staj desteği veriyoruz. Amacımız; değişen ve gelişen dünyanın ihtiyaçlarına uygun olarak gençlerimizi iş ortamına hazırlamak ve doğru stratejiler ile yönlendirmeler yapmaktır.

Nasıl Staj Yeri Bulurum?

Uzun vadede çalışmak istediğiniz kurumlar markalar ya da okuduğunuz bölümün çalışma alanlarını internet üzerinden araştırın. Kurumlar stajyer almaya sıcak bakıyor çünkü çoğu firma size bunun karşılığında bir şey ödemeyecek. Ödense bile bu az miktar olacaktır. Ama önemli olan sizin prestijli bir kurumda tecrübe kazanıp bunu CV’nize yansıtmanız. Kurumlar stajyer alımı için başvurular açıyor öncelikle bunları takip edebilirsiniz. Eğer herhangi bir alım yoksa da CV’nizi ilgili adrese gönderebilirsiniz

Nasıl bir Kabul Süreci Var?

Aradığınız kurumu buldunuz ve yurtdışıysa skype görüşmeleri yaptınız. Bu görüşmeler bir ya da iki aşamalı olabilir. Yurt dışında bulunan staj kurumunu gitmeden önce iyice araştırmanız önemli. Üniversitede okuyan öğrenciler Erasmus Stajı yapma imkanına sahipler. Okulunuzun Erasmus ofisiyle konuşup yurtdışı stajınız için ödenek alabilirsiniz. Eğer şartlar aklınıza yattıysa ve kurumdan kabul almışsanız artık gitme planları yapabilirsiniz.

Ne Zaman Staj Yapılmalı?

Üniversite öğrencileri yurtdışı stajını sadece yazın yapabiliyorlar. Bu nedenle birçok kısa dönem yaz stajları var. Yeni mezunsanız daha uzun soluklu bir staj bakabilirsiniz. Uzun dönem stajlar daha fazla çünkü kurum alınan stajyeri yetiştirmek ve her şey yolunda giderse tam zamanlı olarak işe almak isteyebilir. Bu nedenle burası aynı zamanda gelecek de size bir iş kapısı imkânı sağlayabilir.

Yurt Dışı Stajı Yaparken Neler Önemli?

İyi bir kurum size nelerin gerektiğini söylecek ve davet mektubu yollayacaktır. Gideceğiniz şehri tanımıyorsanız kurumun size kalacak yer bulması muhtemel fakat bunu tamamen size de bırakabilir. Gitmeden önce bütçenizi belirleyin ve ona göre bir ev ya da yurt bakın. Eğer Erasmus bursu almayı başarmışsanız Avrupa ülkeleri için verilen aylık 600 euroluk ödenek işinizi kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda “paid internship” sağlayan kurumları da araştırıp bursunuz yoksa bile size ödenek sağlayan bir staj pozisyonu karşınıza çıkabilir. Bazı kurumlar maaş vermese bile size kalacak yer sağlıyor ve bu büyük bir artıdır.

İnovasyon İçin Eğitim Vakfı Olarak

Bugüne kadar yapılan staj ve iş başvurularında %98 oranında öğrenciler için kabul aldık!

Staj Başvurusu
Kabul Alma
İş Bulma