Dünyadaki yapay zeka çalışmaları uzun süredir kendinden fazlası ile söz ettiriyor. Özellikle yapay zeka ilk çıktığı günden bu yana inanılmaz bir gelişim gösterdi. İnsanların bir zamanlar hayal etmekte bile zorlandığı teknolojiler yapay zeka sayesinde artık ulaşılabilir bir düzeye geldi. Yapay zekanın bu gelişimi beraberinde pek çok değişimi de insanlara sunmayı başardı. İş hayatından eğitim hayatına kadar tüm sektörler yapay zeka ile bir üst seviyeye çıktı.

Yapay zeka örnekleri incelendiği zaman zaten bu durum açık bir şekilde ortaya çıkıyor. Buna ek olarak yapay zeka ile ilgili çalışmaların da geleceği insanlara pek çok konu hakkında fikir veriyor. Bugün baktığımız zaman şirketlerden gençlere kadar pek çok kişinin yapay zekaya ne kadar önem verdiğini görebiliriz. Şirketlerin önem vermesinin sebebi ve gençlerin bu alana yönelmesi aslında birbirinden farklı konular. Şirket gelecekte kendilerini ayakta tutmak için bu teknolojiye ihtiyaç duyuyor.

Gençler ise yakın gelecekte çok daha iyi iş imkanları yakalamak ve bu değişim içerisinde kendilerini öne çıkarmak için bu alana yöneliyor. Bir diğer yandan yapay zeka insanların gelecekte yönlendirmelerinde de önemli bir etken oluyor. Çünkü insanların yapmayı planladığı tüm teknolojik ürünler yapay zeka sayesinde bir üst seviyeye çıkıyor. Bu durum da yapay zekanın teknolojik çalışmalara olan etkisinde son derece önemli bir etken oluyor.

Yapay Zeka Çalışmaları ve Sağlık Teknolojisi

Sağlık sektörü her zaman insanların üzerinde çok fazla durduğu bir alan olmuştur. Bu yüzden de bu alandaki teknolojik çalışmalar her zaman önemli bir çalışma alanı olarak görülmektedir. Fakat yapay zeka uygulamaları kullanılmadan önce sağlık cihazları çok fonksiyonlu değildi. Örneğin solunum cihazları ya da ameliyat aletleri kendi görevlerini sadece insan yönlendirmesi ile yapabiliyordu. Fakat bu durum yapay zeka ile farklı bir boyut kazandı. Yapay zeka sağlık teknolojisine yepyeni imkanlar ve teknolojiler sunmaya başladı.

Yapay zeka çalışmaları sayesinde hastalar direkt olarak doktora artık ihtiyaç duymuyor. Yapay zeka destekli çipler bu anlamda hasta ve doktor arasındaki bağı oluşturuyor. Bu çipler hastaların geçireceği sıkıntıları tespit ederek doktorlara önceden iletiyor. Ayrıca hastalar bu sayede telefonlarından bile vücut değerlerini görebiliyor. Bu çipler sağlık teknolojisinde yapay zekanın oldukça küçük bir örneği. Buna ek olarak her ameliyatta öğrenen ve doktorlara destek olan teknolojik robotlar da yavaş yavaş kendine yer buluyor.

Yapay Zeka ve Mühendislik

Tarihte yapay zekanın çıkışı mühendislik alanları ile her zaman iç içe olmuştur. Bu teknolojinin ilk kullanım alanları da genel olarak mühendisliktir. Hatta yapay zekadan en çok etkilenen ve kendini geliştiren sektör de mühendislik sektörüdür. Bu durum geçmişte olduğu gibi gelecekte de aynı şekilde ilerliyor. Çünkü yapay zeka çalışmaları mühendislik teknolojisinin ayrılmaz bir parçası haline geldi.  Yapay zeka ve kullanım alanlar mühendislik alanı aracılığı ile diğer sektörlere aktarılıyor. Makine, elektrik ya da inşaat gibi tüm mühendislik alanları yapay zekadan etkilenerek teknolojilerine yön veriyor.

Yapay Zekanın İlaç Sektöründeki Yeri

Bir ilacın üretimi aylar hatta yıllar sürebilir. İçerisindeki kimyasalların tepki vermesi ve verilen tepkimenin sonucu olarak ortaya bir ürün çıkması son derece kapsamlı bir süreçtir. Buna ek olarak sonuçta ortaya çıkan ürünlerin hangi sorunlara iyi geldiği ve hangi yan etkilere sahip olduğu gibi durumlar da detaylı bir araştırma ister. İlaç üretimi bu yüzden uzun uğraşlar ve çalışmalar ister. Süreç içerisinde yapılabilecek bir hata uzmanlar tekrar başa dönmesine neden olur. Özellikle Covid – 19 gibi bir anda dünyayı etkisi altına alan salgınlar için ilaç üretim süreçlerinin kısalması çok önemlidir.

Yapay zeka çalışmaları da bu anlamda ilaç sektörünün en iyi destekçisi oldu. Yıllar süren çalışmalar aylara hatta ve hatta haftalara kadar düştü. Peki, yapay zeka bu süreci nasıl düşürdü? Aslında yapay zeka ve makine öğrenmesi gibi teknolojiler bu süreçte birlikte çalışarak zamanı kısalttı. Bu iki teknoloji sayesinde tepkimelerin sanal ortam ilk olarak gerçekleşmesi sağlanıyor. Daha sonra ortaya çıkan bu ürün verileri işleyerek tüm yönlerini uzmanlara çıkartıyor. Bu sayede uzmanlar deney süreçlerini hızlı bir şekilde geçiyor ve gözden kaçabilecek ufak bir sorunu bile atlamadan tamamlıyor.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ve web sitesini ziyaret yapay zeka çalışmaları hakkında çok daha detaylı içeriklere ulaşabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesini ziyaret ederek de bugüne kadar yapay zekanın en çok etkilediği alanlar hakkında bilgiler alabilirsiniz.