Son dönemlerde video özgeçmiş yöntemleri oldukça popüler oldu. İş başvuruları günümüzde artık oldukça rekabetçi bir hal aldı. Önceden 100 kişinin başvurduğu bir işe artık binlerce kişi başvuru yapıyor. Üstelik insanlar artık kendi alanları dışına da başvuru yapmaya başladı. Bunun nedeni ise dünyada artan ekonomik sorunlar ve tabi ki işsizlik. Böylesine rekabetçi bir ortamda da insanlar için farklı olmak son derece önemli.

Başvuru yapan kişiler farklı olmak için pek çok yol deniyor. Bu yollardan bazıları kişisel gelişim ile alakalı oluyor. Bazı zamanlar da ise farklı yollarda insanlar kendilerini şirketlere tanıtmaya çalışıyor. Bugün bir şirketin kişileri değerlendirmeye alması için ilk olarak başvuruda dikkat çekmeleri gerekiyor. Bu yüzden özgeçmişler sürecin en önemli adımları oluyor. Doğru bir özgeçmiş pek çok iş kapısını insanlara açacaktır. Başvurularda da farklı özgeçmişler hemen dikkatleri üzerine topluyor.

Son zamanlarda ise başvurularda videolu iş başvurusu gündeme gelmeye başladı. Günümüz imkanları artık hiç olmadığı kadar gelişmiş durumda. Teknoloji insanın olduğu her alanı değiştiriyor. İş başvuruları da sürece dahil olmayı başardı. Hal böyle olunca da insanlar iş başvurularını daha modern yapmaya başladı. Videolu CV’ler de süreç içerisinde dahil oldu. Henüz yeni olsa da dünyada bu başvuru yöntemini kullanan kişi sayısı oldukça fazla. Ayrıca şirketler de bu başvuru yöntemini oldukça benimsemiş durumda.

Video Özgeçmiş Nedir ve Nasıl Yapılır?

Adın da anlaşılacağı üzere videolu özgeçmişler normal özgeçmişlerin videolu halidir. Aynı iş veren ile yüz yüze görüşme yapılıyor gibi bu videolar hazırlanır. Videoyu hazırlayan kişiler kendi kişiliklerini direkt olarak video olarak karşı tarafa aktarır. Klasik kağıt üzerindeki tüm özgeçmiş bilgilerinin videolu ortamda anlatılması oldukça önemlidir. Ayrıca videolu özgeçmişler kağıt üzerindeki bilgileri destekleme amacına da sahiptir. Şirketler video sayesinde karşılarındaki kişinin gerçekte nasıl biri olduğunu da anlar.

Videolu özgeçmiş özellikleri arasında bu adım kesinlikle atlanmamalıdır. Yani kişiler yanlış ya da abartı bir şekilde videoyu süslememelidir. Çünkü gerek kısa gerek ise uzun vadede bu durum sorun ortaya çıkarır. Bir diğer yandan şirketler sadece kişilerin mesleki yeterliliklerine bakmaz. Kişilerin iş ortamına ne kadar uyumlu olabileceği de şirketler için önemli bir konudur. Video özgeçmiş şirketlere bu konuda da fikir verir. Adayların duruşu, konuşması ve iletişim becerisi videolu özgeçmişlerde dikkat etmesi gereken bir noktadır.

Kimler Video Özgeçmiş Hazırlayabilir?

Genel olarak videolu özgeçmişlerin kesin bir kitlesi bulunmuyor. İş arayan herkes videolu başvurulardan yararlanabiliyor. İnternet, telefon ve bilgisayarın yaygınlaşması bu başvuruların yaygınlaşmasını sağlıyor. Telefondan ya da bilgisayardan herkes bu özgeçmişi hazırlayabilir. Herhangi bir sınırı ya da kriteri bulunmuyor. Videolarda dikkat edilmesi gereken kıyafetlerin düzgün ve iletişim güçlü olmasıdır. Ayrıca videodaki görüntü ve ses kalitesi de karşı tarafından anlayacağı şekilde olmalıdır. Aksi takdirde videoyu izleyen kişiler belirtilen bilgileri anlamakta zorluk çeker.

Bugün internet üzerinde videolu CV örnekleri oldukça fazla. Bu örnekler incelenerek örnek birkaç video hazırlanabilir. Bir diğer yandan yeni yeni yaygınlaştığı için bazı şirketler bu başvuru yöntemine yabancı. Genellikle çok uluslu şirketler bu tarz özgeçmişleri dikkate alıyor. Ayrıca bu tarz büyük şirketlere mümkünse İngilizce bir video hazırlamak iyi olacaktır. İngilizce yerine başka dillerde de videoları çekmek mümkündür. Bu tarz başvurular yüz yüze mülakatta çok daha olumlu sonuçlar da doğuruyor.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek şirketlerin iş başvurularında dikkat ettiği noktalar hakkında içerikler bulabilirsiniz. Ayrıca ulusların şirketlerin mülakatları hakkında detaylı bilgiler almak için Doç. Dr. Gamze Sart web sitesindeki makaleleri okuyabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesini ziyaret ederek de video özgeçmiş ve diğer özgeçmiş çeşitleri hakkında çok daha detaylı içerikler ve yazılar bulabilirsiniz.