Ülkemizde gençler için Türkiye’de geleceğin teknolojileri son derece önemli bir konu. Dünyada teknoloji hiç olmadığı kadar büyük bir hızla ilerlemeye ve gelişmeye devam ediyor. Hem gençler hem devletler hem de şirketler için geleceğin en önemli teknolojilerini yakalamak gittikçe zorlaşıyor. Bu önemli üç unsurun da gelecekte kendilerini güçlü bulabilmesi için bu teknolojilere ayak uydurmak şart. Aksi takdirde büyük zorluklar şirketleri, gençleri ve ülkeleri bekliyor olacak.

Yakın bir geçmişte dünyanın belli başlı noktalarında zaten bunun örneklerini gördük. Özellikle şirketler ve gençler teknolojiye ayak uyduramadığı zaman etkisini çok kısa sürede görüyor. Akıllı telefonların yaşadığı gelişim bu duruma onlarca örneği çıkardı. Dünya telefon devi pek çok marka sürece ayak uyduramadı ve iflas bayraklarını çekti. Buna karşılık olarak onlarca yeni marka da süreç sonunda ortaya çıktı. Yani teknolojinin yaşadığı bu hızlı gelişim avantaj ya da dezavantaj olarak döner.

Bunun etkisini belirlemek ise tamamen kişilere bağlıdır. Çünkü geleceğin en önemli meslek grupları da bu teknolojiler ile şekilleniyor. Forbes geleceğin meslekleri listesinde yer alan tüm meslekler son teknolojiler ortaya çıkan mesleklerdir. Yani geleceğin teknolojileri beraberinde onlarca yeni kavramı da getiriyor. Tüm bu kavramlar da birbiri ile bağlantılı olarak gelişiyor ya da kayboluyor. Gençlerin geleceğin teknolojilerine hakim olması onların iş, gelecek ve kariyer olarak da ilerlemesini sağlıyor.

Dünyada ve Türkiye’de Geleceğin Teknolojileri Paralel Mi İlerliyor?

Zaman zaman dünyada ilerleyen teknolojiler bazı ülkelerde aynı doğrultuda ilerlemez. Bu durum 3 farklı şekilde olur. Kimi ülkeler dünyadaki teknolojik gelişmeleri geriden takip eder. Yani bu ülkeler her zaman dünyadaki teknolojilerin 10 – 20 yıl önceki çalışmalarından ilerler. Hatta zaman zaman bu zaman aralığı çok daha büyüyebilir. Bazı ülkeler ise dünyada üzerinde çalışmalar yapılan teknolojileri aynı anda takip eder.

Örneğin dünyada bir otomobil teknolojisi gelişiyor ise bu ülkeler de teknolojilerini dünyada aynı seviyede tutmaya çalışır. Fakat Amerika, Almanya ve Japonya gibi ülkeler ise her zaman dünyanın birkaç adım ilerisindedir. Buna örnek olarak yapay zeka ve derin öğrenme teknolojileri gösterilebilir. Oxford geleceğin meslekleri listesinde bu iki teknolojinin getirdiği meslekler yer alıyor. Derin öğrenme yapay zekanın bir sonraki seviyesidir. Bugün tüm dünya yapay zeka çalışmalarına ağırlık veriyor.

Fakat Almanya, Japonya ve Amerika gibi ülkeler ise çalışmalarını derin öğrenme ve hatta bunun da ilerisinde tutuyor. Aslında bu ülkeler dünyanın teknolojide izleyecekleri yolu önceden belirliyor. Türkiye’de geleceğin teknolojileri ise bu seviyelerin 2. Sırasında yer alıyor. Ülkemizde izlenen teknoloji artık dünya standartlarını yakalamayı başardı. Ayrıca yapılan çalışmalar meyvelerini de yavaş yavaş vermeye başladı bile. Alt yapısı kurulan bu teknolojiler artık gençler için büyük umut ışıkları yakıyor.

Türkiye’de Geleceğin Teknolojileri ve Meslekleri Neden Bağlantılı?

Bir mesleği şekillendiren ve olgunlaştıran tamamen teknolojidir. Teknoloji geliştikçe meslekteki açıklıkları gidermeye başlar. Şirketler kullanılan teknolojileri en iyi şekilde mesleklere uygulamaya çalışır. Geleceğin meslekleri de bu teknolojiler ile yeniden şekillenir. Teknolojiden çok uzak olduğu düşünülen futbolda bile sistem aynı ilerliyor. Hakemlik dünyada yüzlerce yıldır olan bir meslek. Fakat günümüzde VAR sistemi ile hakemler pozisyon tekrarlarını tekrar izleyerek kararlarını değiştiriyor. Yani teknoloji ile hakemlik mesleği bile gelişim ve ilerleme gösterdi.

Türkiye’nin En Önemli Teknolojilerinden Yapay Zeka

Yapay zekanın olmadığı bir alan artık yok. Sadece şirketlerin değil ülkelerin de kendilerini güçlendirmesi için yapay zekaya önem vermesi gerekiyor. Yapay zeka sanılanın aksine sadece bilgisayar ve telefon gibi aletlerde yer almıyor. Artık silahlar, tanklar, uçaklar ve bombalar bile yapay zeka ile güçleniyor. Bu yüzden de yapay zekaya olan önem gittikçe artıyor. Türkiye’de geleceğin teknolojileri arasında ise yapay zeka oldukça dikkat çekiyor. Özellikle ülkemizin gelişimi güçlenmesi için bu teknoloji çok önemli bir hal alıyor.

Ülkemizin Üzerinde Durduğu Teknolojilerden Veri Bilimi

Veri bilimi internetin olduğu her yerde en önemli teknoloji olmak üzere. Son 10 yıl içerisinde hayatımıza girmiş olsa da bu teknoloji gelişimini çok hızlı yaşadı. Bu yüzden de önemini gün geçtikçe arttırdı. Veri bilimciler ise daha şimdiden asla yok olmayacak meslekler arasında kendine yer buluyor. Ülkemizde internet kullanımı oldukça fazla olduğu için internet türevi teknolojiler önemli bir hal alıyor. Türkiye’de geleceğin teknolojileri denilince veri bilimi artık çok daha fazla ses getiriyor.

Blockchain Teknolojisi ve Türkiye

Dünyada Blockchain konusuna en meraklı ülkelerden bir tanesi Türkiye. Ülkemizde bu teknoloji ilk olarak kripto paralar ile gündeme gelmeye başladı. Zaman içerisinde de kullanım ve etki alanın gittikçe ilerletti. Artık ülkemizdeki gençler kripto para ile tanıştıkları Blockchain teknolojisine daha ilgili. Şirketler de bu ilginin peşine düşerek yeni istihdamlar açıyor. Geleceğin en önemli teknolojilerine bu kadar meraklı gençler için de yeni imkanlar ortaya çıkıyor.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek Türkiye’de en iyi meslekler hakkında detaylı videolar izleyebilirsiniz. Doç. Dr. Gamze Sart web sitesini ziyaret ederek de 10 yıl sonra geleceğin meslekleri nasıl değişecek gibi sorularınıza cevaplar bulabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesini ziyaret ederek de Türkiye’de geleceğin teknolojileri hakkında makaleler okuyabilirsiniz.