Dünyada start up projeleri büyük bir yükselişe geçmeye başladı. Start up kavramı artık 21. Yüzyılın en önemli ajandalarından bir tanesi oldu. Dünyada meydana gelen değişimler insanları yeni arayışlara sürükler. İnsanlar genellikle zor durumda kaldıkları zaman genellikle en büyük icatlarını ortaya çıkarır. Start up çalışmaları da aslında böyle bir zamanda ortaya çıkmıştır. Tarihsel olarak bakıldığı zaman Start up ismi çok yıllara kadar ilerler.

Fakat teknik gelişimlerini genel olarak 2000’li yıllardan sonra tamamlamıştır. İnsanlar bu yıllardan sonra Startup nedir, nasıl yapılır gibi soruları sormaya başlamıştır. Özellikle de gençler bu alanı fazlası ile merak etmiş ve bu alana yönelmiştir. Gençler için yeni bir umut kapısı olan Start up sayesinde teknoloji de hızlı bir gelişme göstermiştir. Günümüzde insanların kullandığı teknolojinin yüzde 90’lık kısmı inovasyon ve Start up çalışmalarının ortak ürünü olarak ortaya çıkmıştır.

Bu durum gelecekte de aynı şekilde ilerlemeye devam edecek. Çünkü Start up çalışmalarına artık büyük şirketler de dahil olmaya başladı. İlk başlarda Startup nedir ya da nasıl yapılır gibi sorular gençlerin merak ettiği kavramlardı. Fakat bu soru zamanla büyük şirketlerin de merak ettiği kavramlardan bir tanesi oldu. Günümüzde Google gibi firmalar artık çalışanlarını Start up çalışmalarında yer alan kişilerden seçiyor. Ya da Start up çalışmalarını direkt olarak bünyesine katıyor.

Start Up Projeleri İçin Yatırımın Önemi

Hem şirketler hem de gençler için Start up çalışmaları genellikle bir fikir ile ortaya çıkar. Fikir her zaman bir Start up çalışmasının oluşum aşamasıdır. İlgi çekici inovasyon odaklı start up çalışmaları ilerleme sürecinde daha hızlı hareket eder. Fakat bundan da öte olarak Start up çalışmalarında maddiyat her zaman önemli sorunlardan bir tanesi olmayı başarmıştır. Dünyanın en iyi Startup’ları her zaman maddiyat konusundaki sorunları hızlı geçmiştir.

Bu da onların piyasada çok daha başarılı olmasına neden olmuştur. Pek çok başarılı ve ilgi çekici Start up çalışması sadece maddi destek bulamadığı için iptal oldu ya da ertelendi. Aynı zamanda Start up projeleri arasında potansiyel olarak büyümesinde de para son derece önemlidir. Bu çalışmalarda da para desteği almak için bazı önemli çalışmalar vardır. Yatırımcılar da bu süreçte devreye girer. Start up sahiplerinin kapısını çalabileceği pek çok yatırımcı modeli vardır.

Start up Çalışmaları İçin Aile ve Yakın Çevreden Destek Almak

Startup çalışmalarının ilk yatırımcıları genellikle yakın çevrelerdir. Aileler ve arkadaşlar bu süreçte proje sahiplerine yardım eder. İnsanların çevresine göre alacağı yatırım desteği de şekillenir. Eğer çok varlıklı bir çevreniz yok ise alacağınız destek de az alır. Fakat bu yatırımlar start up çalışmalarının sadece ayağa kalkış dönemi için kullanılır. Projelerde somut çalışmalar ortaya çıkmaya başladıkça proje sahiplerinin kapısını çalacağı yatırımcılar da değişir.

Melek Yatırımcılardan Destek Almak

Start up projeleri birlikte yeni kavramlar da ortaya çıkmaya başladı. Melek yatırımcı kavramı da bu süreçte ortaya çıkmıştır. Melek yatırımcılar genellikle somut adımlar atılmış olan Start up çalışmalarına destek olur. Melek yatırımcıların yapacağı maddi destek de hem projeye göre hem de yatırımcıya göre değişir. Buna ek olarak melek yatırımcılar her projeye destek sağlamaz. Her melek yatırımcının yatırım yaptığı belli bir alan vardır. Yapay zeka, sosyal bilimler ya da internet teknolojileri gibi alanlarda destek sağlayan melek yatırımcılar vardır.

Dünyada Startup örnekleri incelendiği zaman melek yatırımcıların önemleri ortaya çıkar. Büyük projelerin arkasında melek yatırımcılar her zaman vardır. Ayrıca melek yatırımcılar Start up projeleri için mentorluk görevini de yerine getirir. Mentorluk sayesinde projeler geleceğe daha sağlam basar ve olası sorunlar ortadan kalkar. Bu yatırımcılar Start up konusunda tecrübeli olduğu için bildiklerini proje sahiplerine aktarır.

Büyük Yatırımcılardan Yatırım Almak

Bir Start up projesinin son aşamaya geçmesi için küresel büyük yatırımcılardan destek alması gerekir. Bu yatırımcılar da son derece seçici davranır. Start up projeleri bu yatırımcıların önüne geldiği zaman her noktasına kadar incelenir. Bu yatırımcılar sadece projelerin ya da fikirlerin önemine bakmaz. Bunlar önemli etkenler olsa da ilk olarak dikkat edilen nokta projelerin pazarda yakalayacağı başarıdır. Olumlu sonuçlar alan projeler çok büyük değerlerde yatırım alır. Bu sayede de Start up çalışmaları pazarda çok daha başarılı olur. Bu yatırımcılar genel olarak Amerika’da Silikon Vadisi içerisinde yer alan yatırımcılardır. Fakat zamanla dünyanın her yerine yayılan bir anlayış vardır.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek melek yatırımcılar hakkında çok daha detaylı videolar izleyebilirsiniz. Doç. Dr. Gamze Sart web sitesini ziyaret ederek de Start up projeleri hakkında detaylı blog yazıları okuyabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesini ziyaret ederek de Start up, girişim, inovasyon ve benzer konularda detaylı içeriklere ulaşabilirsiniz.