Son dönemlerde sosyal inovasyon nedir sorusu fazlası ile merak edilmeye başladı. İnovasyon kavramı artık hayatımıza daha fazla girdi. Ayrıca inovasyon her geçen gün daha fazla alanı kapsamaya devam ediyor. 21. yüzyıl içerisinde ihtiyaç duyulan ajandalar her geçen gün gelişiyor. İnovasyon kavramı da bunlardan bir tanesi. İnovasyon ilk olarak insanların hayatına pazar, ürün ya da organizasyon olarak girmeye başladı. Fakat gün geçtikçe girişimciler pek çok alanda inovasyon çalışmalarına imza attı.

Yapılan yeni çalışmalardan sonra teknolojik inovasyon nedir gibi yeni kavramlar ortaya çıktı. Bu durumu ilerleyen dönemlerde ise sosyal alanda yapılan inovasyonlar almaya başladı. Sosyal alanda yapılan inovasyonlar yeni duyulsa da aslında geçmiş dönemde örnekleri var. Fakat etkisini ve çalışma alanını tamamlaması biraz vakit aldı. Sağlık alanı gibi önemli alanlarda yapılan yeni çalışmalar da artık sosyal alandaki inovasyonların tanımı içerisine girmeye başladı.

Sosyal İnovasyon Nedir ve Neden Bu Kadar Önemlidir?

İnsanların sosyal hayatları içerisinde yapılan tüm çalışmalar sosyal inovasyon olarak ifade edilmektedir. Mevcut bir ihtiyaca olan çözümleri daha iyi bir hale getirmek için bu alanda çalışmalar yapılmaktadır. Bu sayede de ekonomik veya çevresel olarak da kaynakların çok daha verimli kullanılması sağlanır. Sosyal alanda meydana gelen sorunlar sosyal inovasyon sayesinde ortadan kalkar. Sosyal inovasyon örnekleri incelendiği zaman inovasyona toplumsal bir ruh katar.

Devlet, şirket ya da bireysel olarak sosyal inovasyon çalışmasına imza atmak mümkündür. Ayrıca sosyal inovasyon toplumda belli sorunları ortadan kaldırdığı için kısa zamanda büyük kitlere hitap edebilmektedir. Yapılan girişimlerin başarılı olmasıyla birlikte sosyal inovasyon ağı hızla büyür ve bölgesellikten küreselliğe kadar ilerler. Yakın zamanda bile bu tarz onlarca çalışma yapılmıştır. Sosyal inovasyon ve girişimcilik bu süreçte birlikte ilerliyor. Girişimciler projelerinin büyümesi ve daha çok kişinin sorunu ortadan kaldırmak için çalışmalar yapmalıdır.

Buna ek olarak sosyal inovasyon artık üniversiteler tarafından da dikkat edilen bir konu olmayı başardı. Üniversiteler artık öğrenci kabullerine bakarken onları daha önce bulunduğu sosyal inovasyon çalışmalarına da dikkat ediyor. Sosyal inovasyon çalışmasına imza atan gençler pek çok açıdan fırsatlar yakalıyor. Hem toplumsal sorunlara çözüm buluyorlar hem de üniversitelerden daha kolay kabuller alıyor. Buna ek olarak devlet tarafından yapılan çalışmalar da kültür ve sosyal inovasyon çalışmalarına en iyi örnek olarak karşımıza çıkıyor.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek sosyal inovasyon nedir ve neden yapılır gibi sorularınıza cevaplar bulabilirsiniz. Doç. Dr. Gamze Sart web sitesini ziyaret ederek de inovasyon ile alakalı tüm konularda blog yazıları bulabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesinden de sosyal inovasyon ne demek ve nasıl fayda sağlar gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz.