Propolisin faydaları, gün geçtikçe çok daha merak edilen bir konu haline gelmektedir. Artık herkes tarafından kullanılan ve uzman kişiler tarafından tavsiye edilen propolis faydaları ve zararları yönünden de büyük ilgi görmekte ve merak uyandırmaya devam etmektedir. Propolis, arıların iğne veya yeşil yapraklı ağaçlardan elde etmiş olduğu bileşiktir. Milyonlarca yıl önce keşfedilen ve eski uygarlıkların sağlık, tıp gibi alanlarda çokça kullandıkları propolis, arı tutkalı olarak da bilinmektedir.

Farklı uygarlıkların tıbbi alanlarda kullanmış oldukları bu şifalı sıvı günümüzde de halen kullanılmaktadır. Propolis antioksidan özelliği taşımasının yanı sıra pek çok sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılan doğal bir ilaçtır. Uzun yıllardan beri insan sağlığına yaptığı olumlu etkiler için kullanılan bu ilaç günümüzde de pek çok doktor tarafından mutlaka tavsiye edilmektedir. Ancak tüm bu önerilerle birlikte kişinin aklına Propolis nedir, nasıl kullanılır sorusu da gelmektedir.

Propolisin Faydaları Nelerdir?

Propolisin faydaları arasında en eski çağlardan beridir kullanılan en önemli amacı yaraları hızlı iyileştirme gücüdür.  Doğal antiseptik özelliği ile propolis, yaralara sürülmesi anında kısa sürede yarayı iyileştirmesi için kullanılan bir ilaç görevindedir. Yaralı bölgelerde iltihaplanmayı azaltarak mikrop kapmasını da önlemektedir.  Ayrıca çeşitli kemik yaralanmalarının veya incinmelerinin ardından propolis tüketiminin kemiği güçlendirdiği de bu faydalar arasındadır.

Yine insanda görülen çeşitli tahrişler vs. sonucu oluşan cilt problemlerinde de propolis kullanılmaktadır. Böcek ısırıkları, deri dökülmesi, kızarıklık, kuruluk gibi cilt ve deri sorunlarında eski dönemlerde bile propolisten yapılan bir merhem sürülüp müdahale edilmekteydi. Günümüzde de doktorlar çağın getirmiş olduğu sivilce, egzama, sedef hastalığı gibi yeni cilt sorunlarının tedavisinde de propolisi önermektedirler.

Propolisin günümüzde kullanılmasının en önemli amaçlarından biri de dolaşım sistemine etki ederek dolaşımı hızlandırmasıdır. Propolis tüketilmesi takdirde vücuttaki dolaşım sistemine etki ederek kan akışını hızlandırıp kanın temizlenmesi dediğimiz oksitlenmesine de yardım olmaktadır. Bu sayede de kişiye enerji verir ve daha sağlam bir metabolizmasının olmasını sağlar.

Propolisin özellikle çocuklar için tavsiye edilmesinin nedeni ise bağışıklığı güçlendirerek hastalık oluşumunu en aza indirmesidir. Doğal antiviral etkisiyle vücudu hastalıklara ve çeşitli mikroplara karşı koruyarak hastalığı önlemekte en doğal ilaç haline gelmektedir. Ayrıca propolis, içerdiği yüksek miktardaki antioksidanla vücutta yan ürün olarak oluşan ve fazlasının kanser oluşumuna bile neden olduğu radikalleri vücuttan uzaklaştırmada da rol oynamaktadır.

Propolisin faydaları arasında bir de karaciğeri koruyor olması da gösterilmektedir. Alkolün insan vücudunda bıraktığı zararlardan en çok etkilenen organ olan karaciğerde iz oluşması gibi hastalıklar sıklıkla görülmektedir. Düzenli olarak propolis kullanımında bu hastalıkların önlenmesi ve bu riskin en aza indirilmesi mümkündür.

Propolis Nasıl Kullanılmalı Ve Nelere Dikkat Edilmeli?

Arıların kovanlarını dış etkenlerden korumak amacıyla da ürettikleri propolis direkt olarak kovandan çıkarıldığı haliyle tüketilemez. Propolisin kovandaki ilk halinin yüksek miktarda parazit içeriyor olması ve balmumu içermesi yüksek bir ihtimaldir. Propolisin faydaları ve sağlık açısından önemini kaybetmemesi için özel birkaç işlemden geçirildikten sonra tüketilebilir. Laboratuar ortamında gerçekleştirilen özütleme işleminin ardından propolis tüketilmeye hazır hale gelerek üstündeki kirli maddelerden kurtulmuş olur.

Eczanelerden temin edilmesine dikkat edilerek hap, toz, kapsül gibi pek çok türde kullanılıp tüketilebilmektedir. İçerisinde su ve alkol bazlı olmak üzere iki farklı çözücü kullanılabilmektedir. Bu nedenle tüketilirken de bunlara dikkat edilmesi gerekir. Su temelli çözücülerde propolisin içerisindeki çoğu yararlı flavonoitlerin suda çözünmemesi nedeniyle propolisin faydaları veya istenilen yarar vücuda geçmemiş olur. Propolisin acı bir tadı olduğu için çeşitli meyveler veya bal ile tüketilmesi önerilir.

Propolis, arıya ve arının ürettiği ürünlere alerjisi olan kişiler için kesinlikle önerilmez. Ayrıca astım hastaları için risk taşıdığından yine bu grup hastalara da önerilmemektedir. Ayrıca propolis tüketilirken yüksek miktarda alkol tüketilmesi durumunda bulantı ve sağlık açısından pek çok zarara yol açabilir. Bu yüzden propolis kullanılırken dikkatli olmak sağlık açısından oldukça önemlidir.

Propolis hakkında propolis nedir, nasıl kullanılır ya da sıvı propolis nasıl kullanılır gibi soruların cevapları için İnovasyon İçin Eğitim Vakfı resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Doç. Dr. Gamze Sart ve İnovasyon İçin Eğitim Vakfı resmi Youtube kanallarından da Propolisin faydaları hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.