Şirket bazında radikal inovasyon her zaman farklı bir yere sahiptir. Diğer bir adı ile yıkıcı inovasyon olan bu inovasyon türü son zamanlarda büyük kitlelere hitap etmeye başladı. İnovasyon ilk başlarda sadece girişimcilere yönelik bir alan olarak karşımıza çıkmıştı. Fakat zamanla bu durum değişmeye başladı. İnovasyonun gelişmesi ve insanlara farklılıklar sunması inovasyonun şirketlere kadar ulaşmasını sağlamayı başardı. Şirketlerin günümüzde ayakta durabilmesi için inovasyon yapmak zorundadır.

Gelişen ve değişen dünya sistemi insanları ve insana bağlı her şeyi değiştirmeyi başardı. Sosyal hayat, eğitim ve iş hayatı bu değişimlerden nasibini alarak kendilerini farklı bir boyuta taşıdı. Şirketler de bu düzenden dolayı farklı arayışlar içerisine girdi. Çünkü tüketicilerin istekleri ve beklentileri sürekli olarak değişmeye başladı. Örneğin 1990’lı yıllarda ses getiren bir ürün ya da hizmet uzunca bir süre pazarda başarılı oluyordu. Bu ürün ya da hizmetler tüketicinin ihtiyacını uzunca bir süre görüyordu.

Ama günümüzde şirketler sık sık ürün ve hizmetlerinde değişikliğe gitmek zorunda kalıyor. Tüketiciler bu ürün ve hizmetlerden artık çok daha hızlı bir şekilde sıkılıyor. Bu da şirketlerin sürekli bir arayış içerisine girmesine neden oluyor. Bu durumda da ortaya inovasyon türleri çıkıyor. Çünkü şirketlerin bu sürekli olan arayışları sadece inovasyon sayesinde gideriliyor. Özellikle radikal yani yıkıcı inovasyon bu süreçte şirketlerin en ihtiyaç duyduğu inovasyon modeli oluyor.

Radikal İnovasyon Nedir ve Önemi Nedir?

Bir inovasyon yapmanın onlarca farklı yolu vardır. Şirketler kendilerine en uygun inovasyon modelini belirleyerek bu yolda hareket eder. Ürün, hizmet ya da adımsal inovasyon arasından bir ya da daha fazlası şirket düzeyinde yapılır. Her inovasyon türünün kendine uygun bir yol haritası ve uygulana çeşidi vardır. Bu türler arasına ayrıca ara ara yeni türler de eklenmektedir. Şirketler için en son çıkan ve son derece popüler olan inovasyon türlerinden bir tanesi de radikal yani yıkıcı inovasyondur.

Yıkıcı inovasyon genel olarak yeni bir kategori ya da Pazar ortaya çıkarmaya yönelik yapılan inovasyonlardır. Radikal inovasyon türleri ayrıca müşteri tarafından kolay anlaşılır olmalı ve büyük fikirler barındırmalıdır. Diğer inovasyonların aksine bu inovasyonda sıfırdan ortaya kategori ve Pazar çıkarmak gerekir ki bu da aslında inovasyonun ne kadar zorlu olduğunu göstermektedir. Bir diğer yandan ortaya çıkan yeni kategori ve pazarlar beraberinde bazı dezavantajlar da getirir.

Örneğin bu pazarlar ve kategoriler henüz müşterilerin ihtiyaç olarak algılamadığı ya da istek haline gelmediği ürünler olabilmektedir. Fakat sürecin başarılı bir şekilde yürütülmesi bu durumu başlı başına avantaj haline çevirir. Yani şirketler bu pazarları ya da kategorileri bir anda insanların ihtiyacı haline getirebilir. Radikal inovasyonun özellikleri arasında bu durum sürece göre farklılık gösterir. Yakın zamanda şirketlerin ürettikleri dronelar aslında bu sürecin en iyi örnekleri olarak karşımıza çıkıyor.

Radikal İnovasyonun Avantajları ve Dezavantajları

Hiçbir inovasyon başlı başına avantajdır denemez. Beraberinde dezavantajları da inovasyonu yapan kişilere getirir. Her inovasyon modelinde olduğu gibi radikal inovasyon modeli için de bu durum geçerlidir. Şirket ya da girişim düzeyinde bu inovasyonu yapacak kişilerin bunları önceden bilerek hareket etmesi gerekir. Bu sayede çok daha sağlan ve güvenli adımlar atabilirler. Yıkıcı inovasyonun başlıca avantajları ise şunlardır:

  • Çok daha yüksek katma değer
  • Dünyaya yepyeni bir Pazar ya da kategori sunma
  • Rekabeti yeniden tanımlama

Bu gibi etkenler radikal inovasyonun kabul edilen en büyük avantajlarıdır. Dezavantajı ise oldukça farklıdır. Yani ortaya çıkarılacak olan ürün ya da hizmet daha önce yapılmamış olacak. Bu durum da insanların gerçekten buna ihtiyacı olup olmadığının tam bilinmemesi demek oluyor. Yani insanlar yaptıkları radikal inovasyon ve etkilerini önceden yanlış analiz ederse ürün direkt olarak başarısızlığa uğrar. Örneğin uzayda kullanılacak bir ürün daha insanlar uzaya gitmeden piyasaya çıkarmak yanlış bir tercih olacaktır.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ve web sitesini ziyaret ederek radikal inovasyonun özellikleri nelerdir gibi sorularınıza cevaplar bulabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesini ziyaret ederek de radikal inovasyon ve diğer inovasyon türleri hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.