R programlama dili 1990’ların başlarında piyasaya çıkan bir kodlama dilidir. Özellikle 1990’lı yıllarda yazılım alanında pek çok çalışma yapılmış ve yazılım dillerinin pek çoğu bu dönemde ortaya çıkmıştır. Özellikle akademisyenlerin yaptıkları çalışmalar yeni kodlama dillerinin ortaya çıkmasına olanak sağlamıştır. R dili de Robert Gentleman isimli akademisyenin arkadaşları ile yaptığı çalışmalar sonrası ortaya çıkmıştır. Çıktığı yıldan bugüne her geçen gün kendini geliştiren R dili pek çok alanda kullanılmaktadır. Bize İnovasyon İçin Eğitim Vakfı olarak R dili ile alakalı merak edilen soruları sizler için cevapladık.

R Programlama Dili Nedir?

R dili kullanım olarak Python ile çok karıştırılan bir kodlama dilidir. Fakat aralarında çok fazla fark bulunmaktadır. R dili açık kaynağı olan istatiksel veriye dayanan hesaplama ve grafiğe çevirme konularını yapan bir kodlama dili diyebiliriz. Aynı zamanda R dili, S dilinin adapte olması olarak da ifade edilebilir. Çünkü S dili için yazılmış tüm kodlar R dili içerisinde de çalışmaktadır. S dili günümüzde S Plus ve R olarak faaliyet gösteren bir dile dönüşmüştür. Yani S dili nedir ve R programlama nedir soruları bizlere hemen hemen aynı şeyleri ifade etmektedir.

R Programlama Dili Nedir? Günümüzde R Dili

1990’lı yılların başında S dilinin gelişimi ile ortaya çıkan R dili günümüzde son derce popüler olmayı başarmıştır. 2016 yılında yapılan araştırmada R dili en yaygın olarak kullanılan 16. yazılım dili olmuş ve 2 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmıştır. Bu rakam her geçen gün artmaktadır. Ayrıca R dilinin paket gelişimi de bu popülerliği etkilemiştir. Yani R dili ihtiyaç olabilecek bütün konulara uygun bir pakete sahip olmaktadır. Bu ek olarak R dili büyük firmalardan yardım alarak da gelişimini hızlandırmıştır.

Microsoft, Oracle ve SAP gibi dünya devi firmalar R dilinin geleceğine oldukça güvendikleri için bu dile yıllardır yatırım yapmış ve dilin günümüzdeki kullanışlılığını arttırmıştır. Bu gelişmeler yıllar içerisinde pek çok kez R programlama kitap olarak da basılmış ve kullanıcı sayısının artmasına sebep olmuştur. Özellikle veri analizi işlerinde yaygın olarak kullanılan R dili buna ek olarak zaman seri analizi, sınıflara ayırma ve klasik istatistik testi gibi pek çok alan içerisinde kendisine yer bulmuştur.

Neden R Dili Kullanılmalıdır?

R programlama dili ile neler yapılabilir sorusu bu dile merak salan kişilerin çok merak ettiği bir konudur. Veri bilimi günümüzde firmaların işlerinin neredeyse hepsini düzenliyor. Bu yüzden firmalar veri analizini en iyi şekilde kullanabilecekleri ve aynı şekilde veri analizi konusunda kendilerine sıkıntı çıkarmayan bir dil aramaktalar. Günümüzde artık pek çok kodlama dili veri analizi konusunda firmalara yardımcı olsa da R dili bu anlamda firmaların tam istediği kodlama dilidir. Gerek kullanım kolaylığı olsun gerek ise veri analizi konusunda neredeyse eksiksiz olması firmaların bu kodlama diline yönelmesinde önemli bir etki oluyor.

R Programlama Örnekleri

İnternet üzerinde pek çok R programlama örnekleri mevcuttur. Pek çok farklı kurum ve kuruluş R dilini kullanmaktadır. Bunların başında ise Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medyanın dev isimleri bulunmaktadır. Bu sosyal medya devleri R dilini gerek veri analizi gerek ise farklı alanlar içerisinde kullanmaktadır. Bu firmaların R programlama dili kullanımı dilin ne kadar kuvvetli ve ne kadar iyi olduğunun göstergesidir.

R Programlama Dersleri

21.yüzyıl içerisinde artık yeni bir kodlama dili öğrenmek oldukça kolay. İster ücretli ister ise ücretsiz olarak R programlama dersleri bulabilirsiniz. Udemy ülkemizde R dili öğrenmek için en çok tercih edilen internet sitesidir. Udemy üzerinden R ya da istediğiniz tüm kodlama dillerinin İngilizce ya da Türkçe derslerine ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde Youtube üzerinden ise ücretsiz olarak R dili derslerine ulaşabilirsiniz. Kısa bir araştırma ile internet üzerinden pek çok bu şekilde R dili kurslarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca yaygın bir dil olduğu için internet üzerinden gerek Türkçe gerek ise İngilizce pek çok forum sitesinden yardım bulabilirsiniz.

R programlama dili ile alakalı İnovasyon İçin Eğitim Vakfı ve Aba Innolab resmi internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca yazılım alanının geleceği ile alakalı Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.