Özellikle 2010’lu yıllardan sonra Python programlama dili dünyada fazlası ile gündeme gelmeye başladı. Yazılımın ulaştığı her alanda birden insanlar Python diline yöneldi. Üstelik bu yönelmelerin hepsinin de sonuçları kısa vadede olumlu olarak dönüyordu. Bu olumluluklar kimi zaman teknoloji, kimi zaman para kimi zaman ise büyük tecrübeler oldu. Yani son zamanlarda Python diline yönelen herkes bir şekilde bu dilin faydasını görmeyi başardı.

Dünyada yazılım dilleri genel olarak 2000 yılından sonra popülerliğini arttırmayı başardı. İnsanlar bu yıldan sonra yazılıma daha fazla yöneldi. Ayrıca yazılımın kullanım alanları da 2000’lerden sonra adeta tavan yaptı. Fakat Python dili bu dillerden farklı olarak ismini oldukça geç duyurdu. Dünyada insanlar Java ve C ++ dilinin peşinde koşarken Python fazla ilgi görmüyordu. Python dili adını duyurduktan sonra ise insanlar bu dili yeni bir dil zannetti.

Fakat Python dilinin tarihine baktığımız zaman Java ve diğer kodlama dilleri kadar eski olduğunu görebiliriz. Yani Python dünyada oldukça geç keşfedilen bir potansiyel gibiydi. Ama insanlar Python dilini tanıdıkça aslında çoktandır faal olarak kullanıldığını da gördü. Çünkü içeriğini araştırmadığımız pek çok dilde Python kodları ve anlamları zaten yer alıyordu. Bununla beraber Python günümüzün önemli teknolojik alanlarında da oldukça iyi entegre oluyordu. Tüm bu süreçler birleşince de genç yazılımcılar bir anda Python diline doğru yönelmeye başladı.

Python Programlama Dili ve Tarihçesi

Günümüzdeki en popüler programlama dilleri genel olarak 80’li ve 90’lı yıllarda ilk kez piyasaya çıkmıştır. Python dili de hayatına tam olarak bu yıllarda başladı. 1990 yılında ilk olarak geliştirilen Python tarih boyunca sürekli gelişim içerisinde oldu. Bir diğer yandan Python dili diğer diller gibi Amerika kökenli bir değil. Python ilk olarak 1990 yılında Hollanda’da ortaya çıktı. Fakat kısa bir sürede Python tüm dünyada kullanılan bir dil oldu. Son 10 yıldır da dünyada en çok kullanılan 5 yazılım dilinden bir tanesi olmayı başardı.

Python Programlama Dili Nedir?

Dünyada çok fazla kullanılan Python genel olarak uygulama geliştirmek için tercih edilmektedir. Fakat Python diğer dillerden farklı olarak işlemlerin hızlı olmasını sağlayarak zaman kaybını önler. Ayrıca Python nesne yönelimli bir dil olması ile de diğer pek çok dilden ayrılmaktadır. Nesnel olarak ortaya çıkardığı sonuçlar diğer dillerden hep farklı, hızlı ve kolay olmuştur. Bu yüzden de binlerce farklı yazılımcı tarafından tercih edilmektedir. Python dilinin kapsam alanı da son derece geniş ve günceldir.

Neden Python Dili Tercih Edilmektedir?

Bugün her yazılımcı farklı bir dili tercih eder. Herkese göre her dilin ayrı bir avantaj ve dezavantajları vardır. Fakat bu avantajlar genel olarak başka bir yazılımcı tarafından kabul görmez. Yani avantajlar genel olarak görecelidir. Fakat bu durum Python dili için geçerli değil. Çünkü Python programlama dili sağladığı imkanlar ile dünya genelinde kabul gören bir dil olmuştur. Dilin kendini en farklı kılan özelliklerinden bazıları ise şunlar:

 • Sade olmasından dolayı kolay öğrenilen bir dildir.
 • Aynı alanda kullanılan diğer dillere göre çok daha hızlıdır.
 • Diğer programlama dillerinin çoğu gibi ayrı bir derleyiciye ihtiyaç duymaz.
 • Kod dizilimi son derece düzenlidir.
 • İnsanların Python kodlarını okuması çok daha kolaydır.
 • Bu kodlama dilinin kullanım alanı oldukça geniştir.
 • Neredeyse tüm işletim sistemlerinde kullanılma imkanı sunar.
 • Çok büyük yazılımlar bile seri şekilde yazılabilir.

Python Dili Nerelerde Kullanılır?

Aslında Python programlama dili ile neler yapılabilir sorusunun kısa bir cevabı yoktur. Çünkü Python dili yazılım ile her şeye imkan sunan bir dildir. Bu yüzden de kullanım alanı oldukça geniştir. Bugün Python konusunda uzman bir kişinin geri dönüş alamayacağı bir şirket neredeyse yok. Ama yine de Python dilini özellikle uzman olduğu ve daha kesin sonuçlar doğurduğu bazı alanlar bulunuyor. Bu alanlardan en dikkat çekenleri ise şunlar:

 • Hacking Network sistemlerinde en çok tercih edilen dillerden biridir.
 • Teknoloji sanayinde en kesin sonuçları alabilmek için tercih edilmektedir.
 • Savunma sanayinde bugün dünyanın neredeyse tüm ülkeleri Python dilini tercih eder.
 • Birim hesaplamalarında en kolay kullanımı sunar.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek Python dilinin mesleklerdeki etkisi hakkında videolar izleyebilirsiniz. Doç. Dr. Gamze Sart Web sitesini ziyaret ederek de Python gibi diğer programlama dillerinin kullanım alanları hakkında içerikler okuyabilirsiniz. Ayrıca İnovasyon İçin Eğitim Vakfı İnternet sitesinden de Python programlama dili ve kullanımı hakkında bilgiler bulabilirsiniz.