Python dili yüksek seviyeli bir dil olma özelliğine sahiptir. Dil, nesne yönelimlidir; yorumsal, etkileşimli ve modüler bir yapıdadır. Çok sayıda işi az miktarda kod yazarak başarmak isteyenlerin adresi Python kodlama dilidir. Kod tasarrufu için doğru programlama dilini seçmek isteyenlere, bu bakımdan Python önerilebilir. Veri analizleri yapmak isteyenler için dilin sunduğu pek çok avantaj bulunmaktadır. Bunun dışında, internet uygulamaları ve bilgisayar programları yazmakla uğraşanlar için Python vazgeçilmez bir yazılım dilidir. Görsel uygulama üretenlerin de bu dilden sıkça faydalandıkları bilinmektedir.  C ya da C++ gibi dillerin çalışması için derleme işlemine ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak Python yorumsal bir dil olduğu için derlemeye ihtiyaç duymadan kodları çalıştırmaktadır.

Python Dili İsmini Nereden Almıştır?

Python dili adını piton isimli yılandan almamıştır. Genelde ilk akla gelen bu olsa da yazılım dilinin ismi bir komedi grubundan gelmektedir. Dili geliştiren kişinin çok sevdiği MonthyPython komedi grubundan gelen isme sahip olan yazılım dili, bugün dünya genelinde yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Dili kullananların derlemeye ihtiyaç duymaması, uygulama geliştiricileri için pratik bir durumdur. Bu dili kullananlar için, yazılım sırasında ihtiyaç duyulan pek çok özellik dil tarafından kullanıcılara sunulmaktadır. Yani dilin kullanıcılarına sunduğu alt yapı son derece yeterlidir. Pek çok işlemi yazılımın sahip olduğu güçlü alt yapı sayesinde elde etmek mümkündür.

Dilin Güçlü Yönleri Nelerdir?

Python ne işe yarar sorusuna cevap olarak dilin güçlü yanlarını açıklamak yeterli olacaktır. Python dilinin şu an itibarı ile geldiği son nokta bu dilin dünya genelinde yoğun bir kullanıma halen daha sahip olmasıdır. Dilin en güçlü yanı, Python’un hemen her işletim sisteminde çalışabilme özelliğidir. Bu özelliği sayesinde herhangi bir platformda programlama yapmak mümkündür. Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Google, Tesla, Oracle ve HP gibi şirketler halen daha Python bilen yazılımcılara ihtiyaç duymaktadır. Bu durum ise dilin halen daha güncelliğini koruduğunu ve işlevsel bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir. Dil sayesinde herhangi bir uygulamayı yazmak kolay olduğu gibi yazılmış bir uygulamayı anlamak da kolay olmaktadır. Python dili az kod satırı yazarak çok karşılık almak isteyenler için biçilmiş kaftandır.