Pandemi döneminde ruh sağlığı önemli konulardan bir tanesidir. Bu döneme benzer bir dönemle daha önce hiç karşılaşmamıştık. Dönemin farklı olması farklı yaşam standartları da meydana getirmiştir. Bu salgın, insanoğlunun daha önce yaşamış olduğu salgınlara kesinlikle benzememektedir. Bu dönemde karşılaşılan salgın, farklı bir davranış kalıbına sahiptir. Ancak bu durumun iyi tarafları da bulunmaktadır. Şu an için görünen o ki, hastalığın seyrinde bir düzelme vardır. Okulların virüs nedeniyle kapanmasından sonra yakın zamanda açılması da pek mümkün görünmemektedir.

Salgın kapsamında tedbirlere dikkat edildiğinde, matematiksel olarak, Ağustos ayında salgının son bulması muhtemel olabilecek gibi görünmektedir. Tabi ki bu hesaplama, matematiksel olan durumu yansıtmaktadır. Bu durum, mevcut gidişatta böyle görünmektedir. Yoksa seyahat sonucunda virüs yayılır ya da başka türlü yayılmaya devam ederse o farklıdır. Bu durumda virüsün ortadan kalkması erken bir sürede gerçekleşemez.

Bu gidişata göre her şey normal seyrinde giderse Ağustos ayında vakaların tamamen biteceği öngörülmektedir. Ölüm sayılarının az olmasına rağmen halen daha yoğun bakımda olan hastalar bulunmaktadır. Bunlar arasından vefat edenlerin de ölüm oranını ciddi anlamda artırabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle halen daha kesin bir iyileşme durumuna ulaşamadık. Bu hastalığın çocuklara zarar vermediği yönündeki iddianın da doğru olmadığını gördük. Bu nedenle her zaman temkinli olmamız gerekmektedir. Hatta, Eylül ayında okullar açıldığında, ikinci dalga gelmezse bu konuda sorun önemli kaybedebilecektir. Ancak ikinci dalga gelirse normal eğitim terk edilerek uzaktan eğitime devam edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle hiçbir şey eskisi olmamalıdır. Bu sebeple normal eğitimlere alternatif olarak uzaktan eğitimlere önem verilmelidir.

Cambridge Üniversitesi 2020-2021 Eğitim Dönemini Pandemi Nedeniyle Online Yapacak

Pandemi nedeniyle Cambridge Üniversitesi 2020-2021 dönemini online eğitim olarak yapacağını Haziran ayında duyurdu. Oxford ve Cambridge Üniversitesi’nin dünya genelinde araştırma alanında bir yetkinliği bulunnmaktadır. Bu kadar önemli bir üniversite olan Cambridge’nin böyle bir karar alması dikkate alınması gereken bir durumdur. Hatta Oxford Üniversitesi koronavirüsten kurtulmak için aşı çalışmaları da yürütmektedir. Ağustos ya da Eylül ayı gibi aşıyı bulabileceklerini ve bu aşıyı ancak belirli şartlarda kullanılacaklarını belirtmiştir. 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının uzaktan eğitim şeklinde dünya çapındaki üniversiteler tarafından seçilmesinde de önemli bir neden bulunduğu düşünülmelidir.

Amerika Salgınla Mücadelede Bizleri Şaşırtı

Pandemi süreci sırasında Amerika’nın yetersiz kalması herkesi şaşırmıştır. Bugün eğitim sistemine bakıldığında sistemin Amerikan ekolüne bağlı bir yapıda olduğu görülmektedir. Amerika’nın virüsle mücadelede neden başarısız olduğu farklı bir tartışma konusunu oluşturmaktadır. “Acaba, Amerika’daki sağlık sisteminden kaynaklı olan aksaklıklardan dolayı mı virüsle mücadelede yetersiz kalınmıştır” sorusu merak edilmektedir. Çok değişik bir dönemin içerisinde yer almaktayız. Pek çok ülke risk alarak normal hayata dönmeye çalışmaktadır. Türkiye’nin aldığı kararın doğru ya da yanlış bir karar olup olmadığını zaman gösterecektir.

Pandemi Döneminde Ruh Sağlığı: Pandemi Süreci ve Rehberlik

Bu dönemde insanların ruh sağlığı da ciddi anlamda etkilenmiştir. Özellikle sağlık çalışanları bu dönemde yalnızlık olgusunu yaşamıştır. Bu dönem, sağlık çalışanları açısından çok problemli bir dönem olmuştur. Bu süreç, Amerika Birleşik Devletleri’nde intihar olaylarını da artmıştır. Yani sağlık çalışanlarının pek çoğu, salgın nedeniyle psikolojik sorunlar yaşayarak yaşamlarına son vermiştir. Sağlık çalışanları arasında intihar vakaları her dönem için çok sayıda olmasına rağmen dünya genelinde salgın sırasında “yalnızlık” nedeniyle sağlık çalışanlarının ruh sağlıkları bozulmuştur. Bu dönemde, ciddi anksiyete problemleri ve pandemi hastalıkları insanlar arasında yaşanmıştır. İnsanlar virüs nedeniyle önemli sorunlarla yüzleşmektedir. Online seanslar salgın nedeniyle yaygınlık kazanmaya başlamıştır.