Organik tarım nedir sorusu merak edilen sorular arasında yer almaktadır. İnsan sağlığına fayda sunan besinlerin üretimlerinde ciddi anlamda bir emek harcanmaktadır. Gıdaların günümüzdeki kalitesi, bu tarihten 20 yıl öncesindeki gıda kalitesinde değildir. Tarım yapılan toprakların kirlenmesi, suların eski temiz durumunda olmaması ve insanların endüstriyel gıdalara yönelmeleri gıda kalitesi ciddi anlamda düşmüştür. Endüstriyel gıdalara bir eğilimin oluşması sonucunda gıda kalitesini eski iyi durumunu kaybetmiştir. Günümüzdeki beslenme yöntemleri de oldukça değişmiştir.

Bu günden 20 yıl önceki yumurta ile günümüzdeki yumurta ne yazık ki aynı kalitede değildir. Görünüşte bu yumurtalar aynı yumurta olsalar da içinde bulunan besin değerleri bakımından aynı yumurta olmamaktadır. Bugün tükettiğimiz yiyeceklerin sahip olduğu besin değerleri oldukça düşük düzeydedir. Bu durum domates için de aynıdır, diğer besinler için de aynıdır. Endüstriyel üretime konu olan tüm besinler için durum benzerdir. Organik tarım şartları doğrultusunda endüstriyel üretim terk edilmelidir.

Organik Tarım Nedir? Organik Tarım Ürünleri Neden Önemlidir?

Organik tarım nedir sorusu kadar bu tarım yönteminin neden önemli olduğu da merak edilmektedir. Gıda kalitesinin bozulması nedeniyle organik olarak yapılan tarım geliştirilmeye başlanmıştır. Eski usul tarıma dönüş için bir sistem oluşturulmaktadır. Bu eski usul tarım gün geçtikçe önem kazanacaktır. Biz de bu anlamda bu alanda çalışmalar yapmaktayız. Çünkü hem doğa hem de su korunmalıdır. Gelecek nesiller için doğa ve suyun korunmasını yanı sıra sağlıklı beslenme de gerçekleştirilebilmektedir. Organik tarım yapıldığında hem doğa zarar görmemekte hem de hayvanlar korunmaktadır.

Bu sayede insan sağlığı da ciddi anlamda korunmaktadır. Organik tarımda kullanılan öğeler insanların daha az hastalanmalarına yol açmaktadır. Doğru gıdaların tüketilmesi organik tarımla mümkün olmaktadır. Yeni nesil beslenme de tam olarak bunu ifade etmektedir. Genetiği bozulmamış ve insan sağlığına faydalı olan besinler yeni nesil beslenmeyi tanımlamaktadır. Organik tarım ürünleri insan sağlığına sayısız fayda sunan özelliklere sahiptir.

Hem AR-GE Anlamında Hem de Tüketici Olarak Üzerinde Durulması Gereken En Önemli Konu Nedir?

Organik tarım nedir sorusunu yanıtladıktan sonra AR-GE ve tüketici olarak üzerinde durulması gereken en önemli konunun ne olduğu da belirtilmelidir. Salgın süreci, ülkelerin kendilerine yetebilmesinin önemini göstermiştir. Türkiye pek çok anlamda zenginliğe sahip bir ülkedir. Biyo çeşitlilik anlamında Türkiye’nin önemi oldukça fazladır. Bitki ve gıda konusunda bu kadar çeşitliliğimiz olduğu için, bu gıdalardan yapılan ürünler dünyaya satılabilir. Örneğin, dut ve incirden çok sayıda farklı ürünler üretilerek bunlardan dünya genelinde gelir elde edilebilir. Mesela kayısımız bol olarak yetişmesine rağmen Türkiye olarak kayısıdan da farklı bir ürün üretilmemiştir. Türkiye’den ihraç edilen ürünler, diğer ülkelerde farklı yiyeceklere ya da ilaçlara dönüştürülerek satılmaktadır.

Yeni dönemde, endemik bitkilerin bırakılarak ülke çapında çokça üretilen gıdaların üretimine ağırlık verilmelidir. Bu üretim sonucunda elde edilen ürünlerle farklı ürünler üreterek bunları dünyaya satmamız gerekmektedir. Türkiye, gıdayı organik bir şekilde üretmelidir. Tarım ilaçları, organik tarıma uygun bir şekilde yapılmalıdır. Yetiştirilen bitkiler içindeki vitaminlerini ve besin değerlerini kaybetmeden üretilmesine önem verilmesi gerekmektedir. Bu ürünlerin fonksiyonel gıdalara dönüştürülerek diğer ülkelere satılması önemlidir. Örneğin, elmadan pektini üretip bunu dünyaya satmayı başarırsanız para kazanabilirsiniz. Ekonomilerle yarışabilmek için buna önem verilmesi gerekmektedir. Pektin üretiminde Almanya liderliği elinde tutmaktadır. Türkiye’de organik tarım bu anlamda üretim tekelini eline alması ve organik tarım desteği sağlaması gerekmektedir. Organik tarım nedir sorusu kadar bu konu da dikkate alınması gereken bir husustur.