4.Sanayi Devrimi ile birlikte insanlar arasında makine öğrenmesi nedir sorusu daha fazla sorulmaya başlanmıştır. İngilizce ’de ‘Machine Learning’ olarak kullanılan makine öğrenmesi, geleceğin en önemli teknolojilerinden bir tanesi olacağını şimdiden bizlere göstermeye başlamıştır. Ortaya çıkan makine öğrenmesi örnekleri ile iş alanları da şimdiden belli başlı değişimlere girmiştir. İlk başlarda üretim ve mühendislik alanlarında değişiklikler yapsa da ilerleyen teknoloji ile birlikte makine öğrenmesi pek çok alanın içerisine girmeye başlamıştır.

4.Sanayi Devrimi olarak isimlendirilen Endüstri 4.0 ile bizlere ulaşan bu teknoloji derin öğrenme, yapay zeka ve veri bilimi gibi teknolojiler ile birlikte faaliyet gösterebilmektedir. Özellikle 2010’lu yıllardan sonra çokça duyduğumuz makine öğrenmesi temeline bakıldığı zaman çok daha eskilere dayanan bir teknolojidir. Biz de İnovasyon İçin Eğitim Vakfı olarak sizlere makine öğrenmesi hakkında en merak edilen sorular cevapladık.

Makine Öğrenmesi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Makine öğrenmesi bir bilgisayarın insan desteği ve yardımı almadan öğrenebilmesini sağlayan bir algoritma olarak tanımlanmaktadır. Aynı zamanda makine öğrenmesi yapay zekanın bir alt dalı olarak da görülmektedir. Bu öğrenme içerisinde sadece somut olarak öğrenmeler bulunmuyor. Bunun dışında veriler konusunda da sağlanan öğrenme sayesinde de Big Data olarak adlandırılan Büyük Verinin işlenmesi makine öğrenmesi ile daha kolay yapılmaktadır. Makine öğrenmesi tarihçesi ise 2. Dünya Savaşına kadar yani 50’li yıllara kadar gitmektedir.

Daha sonra ise 80’li ve 90’lı yıllarda gelişen teknolojiler ile oluşturulan algoritmalar sonucu makine öğrenmesi gelişimini hızlandırmıştır. 2000’li yıllarda bilgisayar ve yazılımın teknolojilerinin tavan yapması da bu teknolojinin günümüzdeki halini alması konusunda çok yardımcı olmuştur. Bu sayede günümüzde makine öğrenmesi nedir sorusu daha fazla sorulmaya başlanmıştır. Diğer bir yandan ise derin öğrenme ve makine öğrenmesi oldukça karıştırılan iki konu olmuştur.

Bu iki teknoloji birbirlerine çok benzese de derin öğrenme makine öğrenmesinin bir özel halidir diyebiliriz. Derin öğrenme teknoloji çalışma prensibi olarak ve çalışma şekli olarak insan zekasına en çok benzeyen yapay zeka ve makine öğrenmesi ortak ürünüdür. Bu teknoloji doğru ve yanlışa kendi karar verebilen bir teknolojidir. Günümüzde pek çok uluslararası dünya devi şirket derin öğrenme temelli çalışmalarına ağırlık vermektedir.

Makine Öğrenmesi ve Kullanım Alanları

Makine öğrenmesi ne ise yarar ve nedir sorularından sonra diğer merak edilen nokta bu teknolojinin kullanım alanlarıdır. 80’lerde ve 90’larda ilk olarak bu teknoloji sanayi firmalarında ve üretim aşamalarında kendisine yer bulmuştur. O dönemlerde bu teknolojinin ilerleyeceği tahmin edilse de finans, sağlık ve pazarlamaya kadar pek çok alan içerisine gireceğini kimse tahmin edemezdi. Fakat günümüz itibari ile makine öğrenmesi hayatımızın her noktasına girmiş durumda.

Lojistik ve Üretim Alanı İçin Makine Öğrenmesi Nedir?

Lojistik ve üretim alanı makine öğrenmesinin günümüzdeki halini almasına sebep olmuştur. Bu sektörler içerisinde kullanılan robot kolları eğitmek için kullanılması bilinen ilk çalışmalardır. Ayrıca endüstriyel işlerde kullanılan araçların otomatikleşmesi ve incelemeler yapabilmek için mikroskopların da otomatikleşmesi lojistik ve üretim alanının önemli çalışmalarındandır. Amazon ve Netflix uluslararası alanda bu çalışmaları en iyi yapan firmalardır.

Satış ve Pazarlama Alanları

Satış ve pazarlama alanı makine öğrenmesi algoritmaları ile köklü değişimlere girmiş ve pek çok yeniliğe kavuşmuştur. Ürünün hangi saatte satın alınabileceği, satış fırsatlarını tahmin etme, satış görevlerini otomatikleştirme ve halk ilişkiler performansını arttırmak gibi pek çok alan içerisinde makine öğrenmesi kendisine yer bulmuştur. Ayrıca bu saydıklarımız dışında makine öğrenmesi satış ve pazarlamada müşterilerin alışveriş modellerini tespit ederek müşteriye en uygun ürünü en doğru zamanda sunmak gibi alışveriş alışkanlıklarımıza yön veren gelişmelere de imza atmaktadır.

İnsan Kaynaklarında Makine Öğrenmesi

İnsan kaynakları günümüzde iş başvurusunda bulunan adayların ön değerlendirilmesi konusunda fazlası ile yardımcı oluyor. Bu sayede insan kaynakları adayları daha rahat tanıyor ve değerlendiriyor. Ayrıca yetenek yönetimi konusunda da yöneticiler makine öğrenmesi nedir sorusunun cevabının genişlemesi ile kendilerine cevap buluyor. Makine öğrenmesi ilerleyen dönemlerde daha pek çok alanda insan kaynaklarının yardımına koşacak gibi duruyor.

Sağlık Alanında Makine Öğrenmesi

Sağlık sektörü her gelişen teknolojiden kendisine pay çıkaran bir alandır. Çünkü teknolojinin gelişmesi ve ilerlemesi ilk başta sağlıklı bireyler ile olur. İlaç üretim hızını düşürmek için şirketler son dönemlerde makine öğrenmesinden yardım almaktadır. Ayrıca diğer bir yandan klinik denemeleri için uygun hasta tanımlanması ve hastaların doğru teşhis edilmesi konusunda makine öğrenmesi son derece önemli bir etken olmayı başarmıştır. Bunun yanı sıra kişisel bakım iyileştirmek ve sağlık riskini minimuma indirmek için de makine öğrenmesi kullanılmaktadır.

Doç. Dr. Gamze Sart’ın Youtube kanalını ziyaret ederek makine öğrenmesi nedir gibi konular ile alakalı videolara ulaşabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı resmi internet sitesinden ise makine öğrenmesi teknolojisinde kullanılan yazılım dilleri hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Aba Innolab resmi internet sitesinden makine öğrenmesi nedir ve makine öğrenmesi algoritmaları ne işe yarar konuları ile alakalı makalelere ulaşabilirsiniz.