Son dönemde ‘maker’ kelimesi sıkça duyulan bir kelime olmaya başladı. ‘Maker’ kelimesinin anlamına bakıldığında kelime, üretim eylemini çağrıştırmaktadır. Bu durumda üretim güdüsü ile hareket eden herkesin Maker olabileceği söylenebilir. Kimler maker olabilir sorusunun yanıtı da üretim yapan herkesin Maker olabileceği yönündedir. Maker hareketi, üretim hareketine katılarak yeni bir şeyler üretenlerin faaliyetlerini anlatmaktadır.

Evde yemek bir anne de bu harekete dahil olmaktadır, 3 boyutlu yazıcılarla basit cisimler üreten kişiler de… Yani ‘ben bir Maker’ım’ diyen herkes, Maker hareketinde yer almaktadır. Maker hareketinde yer alanlar sürekli olarak teknolojiyi takip eden, yenilikleri kaçırmayan ve tüm gelişmeleri kendi üretimlerine yöneltebilen kişiler olmalıdır.

Kimler Maker Olabilir? Maker Olmanın Faydaları

Kimler maker olabilir sorusu kadar ‘maker olmanın hangi faydaları sağlayacağı’ da merak edilmektedir. Maker, üretim odaklı bir yaşam tarzıyla içinde yaşadığı her ortama katkı sunar. Maker paylaşımcı bir yapıya sahiptir ve bilgiyi paylamayı sever. Çocukların gelişim aşamasında Maker mantığına sahip olmaları, onların tüketim odaklı değil de üretim odaklı yetişmelerine katkı sunmaktadır.

Çocuklar yazılım dili öğrenerek bilgisayar oyunlarının üretim aşamalarını bu akım sayesinde anlayabilmektedir. Yani oyun oynayan bir çocuk konumundan oyun üreten çocuk konumuna geçmektedirler. Bu çocuklar, eğitim hayatlarında üretim düşüncesi ile derslerinde de yenilikler ve yeni yöntemler üretebilir. Maker hareketi, bireylerin geleceğe dair farkındalık kazanmalarına yardımcı olmasının yanı sıra duyarlı nesillerin yetişmesine de katkı sunmaktadır.

Maker Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Maker olmak için özel bir eylemde bulunmak gerekmemektedir. Yalnızca üretme düşüncesi ile hareket etmek ve harekete geçmek yeterlidir. Bugün yazılım dilini kullanarak dijital ortamlarda üretim yapan insanlar Maker hareketine katkı sunmaktadır. İnsan hayatını kolaylaştıran her şey bu sürece yardımcı olmaktadır. Maker süreci sayesinde insanların üretkenlik vasıfları körelmeyerek sürekli aktif kalmaktadır.

Bugün dijital ortamlarda içerik üreten kişiler maker olarak adlandırılabilir. Aynı şekilde bir araba tamircisi olarak üretime katkı sunanlar da birer Maker’dır. Maker’lar hayal dünyası geniş olan ve mevcut gidişatı değiştirmek ya da gidişata değer katmak isteyen kişilerdir. Kimler maker olabilir sorusu, üretmek isteyen herkesin Maker olabileceği şeklinde verilen bir cevapla yanıtlanabilir.

Konu hakkında detaylı bilgi almak adına İnovasyon İçin Eğitim Vakfı ile iletişime geçebilirsiniz. Farklı konularda bilgilendirici videolara erişmek için Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalına abone olabilirsiniz. Ayrıca Maker konusu hakkında farklı içeriklere ulaşmak için Aba Innolab blog sayfasına göz atabilirsiniz.