Yazılım ile uğraşan ya da yazılım diline merak saran herkes Java dili hakkında bir şeyler duymuştur. Ya da yazılım konusunda çalışmalara başlayacak kişiler Java programlama dili nedir diye çokça merak etmiştir. Yazılım dilleri arasında oldukça popüler olan Java, bu konuda A’dan Z’ye tüm konularda kullanıcılarına yardımcı olan bir programdır.

Özellikle yazılım sektörünün günümüzde olan inanılmaz yükselişi sonucu Java, Python ve C++ gibi dillere olan önem son derece artmış durumda. Yazılım ile ortaya çıkan ve geleceğin en önemli konularından bir tanesi olan yapay zekanın kod temelli olması da bu sürecin hem hızlanmasını hem de daha da önemli olmasını ortaya çıkarmıştır.

Yazılım, Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi

Java dili gibi pek çok dilin artık uluslararası her alanda kullanımı ve etkisi artmış durumda. Yapay zeka ve makine öğrenmesi günümüzün de çok önemli olan iki alan. Fakat ilerleyen yıllar yapay zeka ve makine öğrenmesini artık hem hayatımızın hem de tüm iş alanlarının olmazsa olmaz parçası yapacak. Normalde bu tarz konulara çok uzak olan sosyal bilimler bile artık yapay zekanın bir parçası olacak.

Gıda sektörü, tıp, sosyal bilimler ya da diğer mühendislik dalları artık yapay zeka ya da makine öğrenmesi ile birlikte gelişecek. Bu iş alanlarında çalışanların ya da çalışacak kişilerin artık Java gibi ya da Python gibi en az bir yazılım diline hakim olması oldukça önemli bir hal alacak.

Java Dili Nedir? Java Ne İşe Yarar?

Peki, bu Java ne işe yarar? Java Kanada’da ortaya çıkan bir yazılım dilidir. İlk olarak C++ dilinin bir alternatifi olarak geliştirilen Java, zamanla çok daha ilerleyerek farklı bir dil olmuştur. Bu ilerlemesi ile yazılım devi olan Oracle Corporation şirketinin dikkatini de çekmeyi başarmıştır. Yazılım şirketleri arasında oldukça güçlü olan Oracle şirketi daha sonra Java’yı satın alarak kendi bünyesine katmıştır.

Java İle Neler Yapılabilir?

İşin içerisinde bir yazılım dili var ise aslında yapacaklarınız tamamen sizler ile alakalı bir durumdur. Java programlama dili özellikleri ile aklınıza gelen her konuyu yapmanız mümkün olan bir dildir. Zaten Java programlama dilinin bu kadar çok şeye imkan veriyor olması bu dili dünyanın en popülerleri listesin ilk 3’e sokmayı başarmıştır. Temellerini öğrendiğiniz bu dilin üzerine koymak tamamen sizler ile alakalı bir durumdur.

Java Programlama Dili Nasıl Öğrenilir?

Java programlama dili nasıl öğrenilir diye merak ediyorsanız çok korkmanıza ya da çok araştırmanıza gerek yok. Bu kadar yaygın olan bu yazılım dilini öğrenmenin pek çok yolu bulunmaktadır. İnternet videoları ise bunların arasında en popüler olanıdır. YouTube ya da Udemy gibi pek çok sitede ücretli veya ücretsiz bu yazılım dilinin dersini veren kişiler bulunmaktadır.

Bunların dışında pek çok kurs içerisinde de Java dili gibi pek çok yazılım dilinin kursunu alabilirsiniz. Kursu nerden ya da ne kadar aldığınız sizin bir yere kadar öğrenmenize yardımcı olur. Kendinizi geliştirmek ve öğrendiklerinizin üstüne çıkmak tamamen size kalmıştır. Öğrendiğiniz bilgiler ile çok farklı içerikler üretebilir ve pek çok içeriği geliştirebilirsiniz.

Java dili ya da diğer programlama dilleri ile alakalı daha detaylı bilgi almak için İnovasyon için Eğitim Vakfı resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Doç. Dr. Gamze Sart resmi internet sitesinden ve resmi Youtube kanalından da yazılım mesleklerinin geleceği ile alakalı daha detaylı makale ve videolara ulaşabilirsiniz.