Her geçen dönem İnovasyon türleri arasına bir yenisi katılıyor. İnovasyon çalışmaları sanılanın aksine tek bir çeşit ile gerçekleşmez. İnovasyon konusunun alt başlığı olarak pek çok çeşit vardır. Fakat bu çeşitlerin sadece 4 tanesi ana başlık olarak görülmektedir. Bu dört başlığın her biri inovasyona farklı bir bakış açısı ile yaklaşır. Ayrıca inovasyonun gelişmesi ve daha başarılı bir şekilde hayata geçirilmesi için de İnovasyon çeşitleri son derece önemlidir.

İnovasyon insanların hayatlarını yakından ilgilendiren ve yaşam standardını yükselten bir kavramdır. Tam karşılığı ise yenilik ya da yenilikçi çalışmalar olarak açıklanır. Ayrıca İnovasyon değer katan bir yeniliktir. Yani İnovasyon kavramının altında aslında pek çok farklılık vardır. Fikir üretme ve patent alma gibi adımlar hep inovasyona bağlı kavramlardır. Bu yüzden de İnovasyon genel olarak 4 çeşit olarak ifade edilir. Bu çeşitler ise şunlardır;

  • Ürün
  • Hizmet
  • Pazarlama
  • Organizasyonel

Tüm İnovasyon çeşitleri birbirinden önemli alt başlıklara sahiptir. Ayrıca bu inovasyonlar hakkında bilinmesi gereken noktalar da birbirinden tamamen ayrıdır. Tüm bu alanlarda yapılacak olan radikal İnovasyon türleri farklı aşamalar ile ilerler. İnovasyon çalışmalarının pazarda başarılı olabilmesi için tüm çeşitlerin bilinmesi gereken ve ortak uygulanan bazı noktaları vardır. Bu noktalar bilindiği takdirde İnovasyon sahipleri daha güvenli ve daha kolay yoldan projelerini başarıya ulaştırır.

İnovasyon Türleri Arasında En Yaygını Ürün İnovasyonu Nedir?

Ürün inovasyonu günümüzde insanların en çok çalışma yaptığı inovasyon çeşididir. Çevremizden yola çıkarak pek çok bilinen örnek bu alanda örnek teşkil eder. Örneğin elektrikli diş fırçaları bu alandaki en iyi örneklerden bir tanesidir. İnsanların diş sorunları tüm dünyadaki ortak sorunlardan bir tanesidir. Firmalar da bundan yola çıkarak normal diş fırçasının kullanımını arttıran yeni elektrikli diş fırçalarını ortaya çıkardı. Normal diş fırçalarında olmayan özelliklerin hepsi bu yeni diş fırçalarına eklendi.

Yani ürün invasyonları olan bir ürünün üzerine yapılan yenileme çalışmalarıyla sağlanır. İlla sıfırdan yeni bir fikir ve ürün ortaya çıkarmaya gerek duymaz. Hâlihazırda olan bir ürüne yapılacak yenileme ise ürüne kesinlikle farklı ve kullanışlı bir değer katmalıdır. Yani yapılan her yenilik hedef kitle tarafından belirlenmelidir. Ayrıca yeniliklerin belli bir sorunu ortadan tamamen kaldıracak özelliklere sahip olması gerekir. Aksi takdirde ortaya çıkan ürün hizmet inovasyonu olarak ifade edilemez.

Pazarlama İnovasyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İnovasyon türleri arasında pazarlama inovasyonları ürünlerin pazar başarısını destekleyen yenilikçi çalışmalara verilen bir isimdir. Diğer inovasyon modellerinden ayrı olarak bu inovasyon çeşidinde asıl hedef tamamen pazardaki başarıdır. Bu yüzden de pazarlama inovasyonu oldukça geniş bir görev yelpazesine sahiptir. Direkt olarak tüketiciye bağlı olduğu için de titizlik ile yürütülmesi gereken bir konudur. Ayrıca pazarlama inovasyonunda ürün eski ürün olabilir. Yani satılacak olan üründe bir değişiklik yapmak gerekmeyebilir.

Fakat bu durumda da ürünün sunumu ve müşteriye anlatımı ayrı bir önem kazanır. Çevremizde aslında bu duruma çok iyi örnek olacak ürünler var. Mesela bebek şampuanlarının pompalı olması oldukça başarılı bir örnektir. İnsanlar tek elleri ile bebeklerini yıkadıkları için pompa sayesinde diğer elleri ile kolayca şampuanı kullanır. İlk başta çok basit gibi görünse de aslında anneler için oldukça önemli bir çalışmadır. Bu ürün tamamen pazarlama inovasyonu başarısı olarak görülmektedir.

Hizmet İnovasyonu Nedir ve Nasıl Yapılır?

İnovasyon her zaman somut olarak bir ürün çıkartılarak yapılmaz. Bazı zamanlarda soyut olarak da inovasyonlar müşterileri fazlası ile memnun eder. Hizmet inovasyonu da bunlardan bir tanesidir. Şirketlerin piyasada tutunması için müşteri memnuniyeti oldukça önemlidir. Hizmet alanındaki inovasyonlar da şirketlerin bu ihtiyacını karşılar. Bir diğer yandan insanların ihtiyacı olan ev temizliği gibi ya da alışveriş gibi ihtiyaçlarının dijital ortama taşınması da bir hizmet inovasyonudur.

Organizasyonel İnovasyon Nedir ve Hangi Alanları Kapsar?

İnovasyon türleri arasında çokça duyulan Organizasyonel inovasyon çok farklı bir alanı ele alır. Sürekli olarak iyileştirme ve yeni çözümler geliştirilerek süreçlerin daha iyi hale getirilmesi organizasonel inovasyondur. Genel olarak bu inovasyon türü şirketlerin müşteriler ile olan ilişkilerini düzeltmek için tercih edilir. Örneğin müşteri memnuniyetini arttırmak için şirketlerin teslimat süreçlerini kısaltması şirketler için en iyi organizasonel inovasyonlardan bir tanesidir.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından ve internet sitesinden inovasyon türleri hakkında çok daha detaylı içerikler bulabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesini ziyaret ederek de radikal inovasyon nedir gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz.