Dünyamız için inovasyon çalışmaları gün geçtikçe çok daha önemli bir hal almaya devam ediyor. 4. Sanayi Devriminin meydana gelmesi ile dünyada pek çok normal değişim göstermeye başladı. Eğitim, iş hayatı ya da teknoloji gibi insanların aklına gelebilecek tüm alanlarda farklılıklar ortaya çıktı. 1990’lı yıllarda bir tercih olan konular artık bir zorunluluk haline geldi. Bu konuya verilecek en iyi örneklerden bir tanesi yazılımdır.

Yazılım bilmek 90’lı yıllarda bir tercih meselesi hatta bir lükstü. Fakat günümüzde yapay zeka ve yazılım insanların olmazsa olmazlarından bir tanesidir. Gelişen ve değişen sistem ile birlikte bu iki konu insanların hayatlarını etkileyen konular arasına girdi. Geçmişten günümüze inovasyon örneği ya da örnekleri incelendiği zaman da bu noktalar hemen dikkat çekiyor. İnovasyon çalışması yapmak belli bir dönem insanlar için bir tercih meselesiydi.

Fakat günümüzde inovasyon yapmak insanların, şirketlerin ve hatta ülkelerin en önemli silahlarından birisi haline geldi. Pek çok ülke inovasyon alanında yaptığı yenilikler ve büyük çalışmalar sayesinde kendinden söz ettirmeyi başardı. Türkiye’de inovasyon örnekleri de zamanla artsa da henüz istenilen seviyeye gelemedi. İnovasyon ülkeleri ekonomik, eğitim ve teknoloji gibi pek çok alanda kalkınması için son derece önemli bir konu. Bu yüzden de dünyada bazı ülkeler bu alana erkenden yatırım yaparak gelişimlerini hızlandırdı.

Amerika’daki İnovasyon Çalışmaları

Pazarlama ya da hizmet inovasyon örnekleri denildiği zaman Amerika akla ilk gelen ülkelerden bir tanesi. Amerika’da teknoloji, moda ve benzer konular her zaman belli noktalarda toplanmıştır. İnovasyon alanındaki çalışmaları da Silikon Vadisi içerisinde yoğunlaşmış durumda. Silikon Vadisi yıllardır dünyanın inovasyon merkezi olarak ifade edilmekte. Bu yüzden de bölge dünyaya örnek olacak çalışmalara imza atıyor. İnovasyon alanında büyük ilerleme kaydettiği için sadece Amerikan firmaları bölgede bulunmuyor.

Aynı zamanda Çin, Avrupa ve benzer bölgelerden de önde gelen firmalar birer birer Silikon Vadisi’ne taşınıyor. İnovasyon çalışmaları alanındaki ilerleme üniversitelere de yansımış durumda. Özellikle Silikon Vadisi’nin kurucusu olan Stanford Üniversitesi inovasyonu eğitime en iyi yansıtan üniversitelerden bir tanesi. Öğrencilere verilen girişimcilik ve inovasyon eğitimleri bölgenin ve ülkenin kalkınması için son derece önemli oluyor. Ülkemizden de pek çok başarılı firma Silikon Vadisi içerine taşınarak faaliyetlerine orada devam ediyor. Silikon Vadisi inovasyonu hedefleyen her firma ve kişiye kapılarını açıyor.

İsviçre’nin İnovasyon Alanındaki Yeri

Avrupa’nın göbeğinde yer alan inovasyon alanında sessiz sedasız büyük ilerleme kat ediyor. İnovasyon alanına yeni bir bakış açısı getiren ülke bu konuda diğer pek çok Avrupa ülkesini geride bırakıyor. İnovasyon faaliyetleri olarak incelendiği zaman İsviçre Avrupa’da ikinci sırada yer alıyor. İnovasyon alanındaki bu başarılı ülkelerin eğitim sistemini de etkilemiş durumda. İsviçre çok yüksek kalitede eğitim verse de bu okullardan kabul almak oldukça zor. İsviçre liseden başlayarak öğrencileri inovasyon alanında eğitiyor.

Avrupa’nın İnovasyon Bölgesi Hollanda

Yurt dışında okumak isteyen öğrenciler arasında Hollanda son zamanlarda çok popüler oldu. İnovasyon çalışmaları ile fazla gündeme gelmese de Hollanda eğitim ve inovasyonda Avrupa’da lider ülke konumunda. Son on yıla damga vuran ülke artık Amerika’dan bile çok daha fazla öğrenci tarafından tercih ediliyor. Pek çok kişi bu durumun sadece kaliteli ve ucuz eğitim sistemi ile alakalı olduğunu düşünüyor. Fakat Hollanda dünyada “İnovasyon Bölgesi” olarak ifade ediliyor. Bu durum öğrencilerin hem eğitim sırasında hem de eğitimden sonra büyük fırsatlar yakalamasını sağlıyor.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek pazarlama inovasyon örnekleri hakkında bilgilendirici videolar izleyebilirsiniz. Doç. Dr. Gamze Sart Web sitesini ziyaret ederek Mimari inovasyon örnekleri hakkında detaylı blog yazıları okuyabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet adresini ziyaret ederek de inovasyon çalışmaları hakkında yazılar bulabilirsiniz.