Son dönemde, özellikle pandemi sürecinde bağışıklık sistemi ve yeni nesil beslenme alışkanlıkları hepimizin gündeminde yer alan konular haline geldi. Bu noktada; NovaNutrica firması propolis ve bitki ekstresi içeren ürünleriyle öne çıkıyor.

Propolis Nedir?

Arıların kovanlarını korumak, steri hale getirmek için ürettikleri bir sıva maddesi… Bu maddeyi ağaçlardan topladıkları reçine, balmumu gibi maddeleri karıştırarak elde ediyorlar. Bu madde içinde çok fazla flavonoid barındırıyor yani antioksidan…  Propolisin içinde çok farklı maddeler yer aldığı için çok sayıda hücresel mekanizmaya etki etmesi de söz konusu olabiliyor. Çok sayıda hastalıkta fayda sağladığı biliniyor. Antik Mısır’dan günümüze kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılmış bir maddeden söz ediyoruz.  Fakat; ürünün kötü bir tarafı da mevcut. Tüketimi oldukça zor… Çünkü çok acı ve Baticon’a benzeyen bir tadı var. Ekstrakt olarak tüketmek gerekiyor.

Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutan Ürünler

İlk olarak NovaBee Immune adlı ürünümüzden bahsedelim. Bu ürün %5 propolis içeriyor. Bu oldukça yüksek bir oran… Ancak NovaNutrica bu tüketimi zor ürünü inovatif yöntemlerle keyifli bir şekilde tüketilebilir hale getirdi. Üründe propolise ek olarak zerdeçal ekstresi yer alıyor. Zerdeçal ekstresindeki kurkuminin etkinliği de artıyor. Yani daha da güçlü bir ekstre olarak ifade edilebilir. Bu da karabiber ekstresi olarak anılıyor. Aslında zerdeçalın biyoyararlılığı çok düşük. Propolisin de aynı şekilde. Dolayısıyla bunu arttırmanız gerekiyor. Karabiber zerdeçalın biyoyararlılığını 20 kat kadar arttırıyor. Propolisi ise kestane ve çam balı karışımı içinde sunarak biyoyararlılığını arttırıyoruz.

Çalışmalarımız şunu gösteriyor; hem kestane hem çam balı kanser hücreleri üzerinde oldukça etkili… Sars virüsü zamanında gelen çalışmalara baktığımız zaman zerdeçalın bu virüsün bağlandığı hücresel reseptörlere bağlanmasını baskıladığı görülüyor.  Zerdeçalın Sars, Covid gibi virüslere karşı akciğerdeki hasarın onarılmasında etkili olduğuna dair çalışmalar da mevcut… Bunun üzerine propolisin de antiviral, antibakteriyel, antienflamatuar bir çok etkisi var. Bağışıklık sistemi düzenleyici özelliği var. Bu yüzden özellikle NovaBee Immune ürünü öne çıkıyor.

Bunun dışında son dönemde çocuklarında kullanımına uygun olan NovaBee Cold ürünü mevcut…  %2,5 propolis ve mürver ektresi içeriyor. Bu üründe de propolisin antiviral ve bağışıklık sistemi güçlendirici etkileri mürver ile desteklenmiş durumda. Mürverin bağışıklık sistemi üzerindeki etkisi ve antiviral etkinliği son dönemlerde oldukça gündemde olan bir konu. Bu ürünlere ek olarak bir de; NovaBee var. Çocuklar için de uygun olan kestane ve çam balı ağırlıklı bir ürün. Tarçın ile tatlandırılmış ve %2,5 propolis içeriyor.

Tüm bunlara ek olarak daha çok kanser hastaları tarafından kullanılan Propolix Herba; hem nörodejeneratif hastalıklardan korunmada hem çok yüksek antioksidan içeriği ile son derece faydalı bir ürün. Yine içeriğinde %2,5 propolis ve çeşitli bitki ekstreleri mevcut. Propolix Herba, kanser hastalığı sonrasında, özellikle kemoterapi tedavisi gören hastalarda bağışıklık sistemi güçlendirme açısından oldukça etkili… İçerisinde; yeşil çay, zeytin yaprağı, biberiye, japon madımağı ve zerdeçal ekstreleri, kestane ve çam balı var

Ekstreler Neden Kıymetli?

Peki; ekstreler neden kıymetli? Ekstreleri günlük yaşantımızda gıda olarak alıyoruz. Burada, şöyle bir fark var.  Örneğin; yeşil çayı çay olarak tükettiğinizde aynı zamanda kafein almış oluyorsunuz. Yani; faydalı maddeyi alabilmek için bir o kadar da kafein alıyorsunuz. Fakat NovaNutrica’nın ürünlerinde hem yüksek doz almış oluyorsunuz hem de tükettiğiniz ürün diğer maddelerden -mesela kafeinden- ayrışmış oluyor. Özellikle de Parkinson hastaları için, Alzheimer hastaları için bu durum önem taşıyor.

Bunun dışında öğrenme psikolojisi sürecinde, öğrenmenin daha kolaylaştırılabilmesi için alınan gıdalar büyük önem taşıyor. Öğrencinin öğrenmesinde fayda sağlayabilecek şekilde beyinsel fonksiyonlarının doğru çalışabilmesi için doğru beslenme anlamında da propolisi kullanıyoruz. Ve ciddi anlamda fark yarattığını görüyoruz.

Bu ürünler ve tavsiyeler bilim temelli; en önemli bilimsel bulguların, datanın, kanıtların ışığındaki tavsiyeler. Bağışıklık sistemi, yeni nesil beslenme gibi konularda merak ettikleriniz için E4I web sitesini ziyaret edebilir, NovaNutrica ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.