Fitoterapi nedir sorusu alternatif tıp yöntemlerinin yaygınlaşması ile merak edilen bir konu olmuştur. Bitkilerle tedavi etmeyi hedefleyen fitoterapi, kavram olarak bir Fransız doktor tarafından telaffuz edilmiştir. Fransız hekim Henri Lenclerc, bir tıp dergisinde fitoterapi kavramını kullanarak, kavramın ve bilimin günümüze kadar ulaşmasına katkı sağlamıştır. Bitkisel yöntemlere dayanarak hastalıkların ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Bu uygulama aslında çok eskiden beri kullanılan iyileştirme yöntemlerindendir. Vücuda verilen uyarılarla vücudun bazı bölgelerine etki edilmektedir. Sürece başlamadan önce hastaların kontrolleri gerçekleştirilmektedir. Kontroller sonucunda elde edilen verilere ve bulgulara uygun olarak fitoterapi uygulamaları yapılmaktadır. Geçmişte de uygulanan bu yöntemlerin günümüzdeki uygulamalardan bazı farkları bulunmaktadır. Dikkat çeken farklardan bir tanesi ise günümüzde bitkilerin tamamı değil yalnızca faydalı parçalarının kullanıldığıdır.

Fitoterapi Nedir? Fitoterapi Uygulaması Nasıl Yapılır?

Fitoterapi uygulaması için kesin bir süre bulunmamaktadır. Bu durum kişinin rahatsızlığıyla ve uygulanacak tedavi yöntemi ile yakından ilişkilidir. Tedavi için harcanan süre hastanın durumu ile alakalıdır. Rahatsızlığın çeşidi ve tedavi yöntemi ile birlikte doğru uygulamalar yapıldığında, rahatsızlıkların iyileşme gösterdiği kanıtlanmıştır. Kronik rahatsızlıklarda bitkisel yöntemler uygulanabildiği gibi, cilt sorunları için de fitoterapi yöntemleri kullanılabilmektedir. Fitoterapi Uzmanı tarafından kullanılan doğru bitkiler sayesinde hastalar herhangi bir problem yaşamadan iyileşebilmektedir. Uzmanlar tarafından uygulanabilecek olan fitoterapi yöntemleri doğru ilaçların reçete edilmesi sonucunda son derece güvenilirdir. Bazı rahatsızlıkların tedavisinde doğru hazırlanmış bitki çaylarının da etkisi oldukça yüksektir.

Uygulama Uzun Sürer Mi?

Fitoterapi nedir ya da Fitoterapi ne demek soruları kadar bu tedavi çeşidinin uzun sürüp sürmediği de merak unsurudur. Bu durum rahatsızlığa ve tedavi yöntemine göre değişiklik göstermektedir. Hastaların tedavi süresince sabırlı olmaları son derece önemlidir. Rahatsızlıkların tedavisinde kullanılacak olan ilaçların uzmanlar tarafından önerildiği miktarda kullanımına dikkat edilmelidir. Fitoterapi Doktorları bu alanda eğitimli oldukları için hastalarına gereken ölçüyü tavsiye etmektedir. Bitkilerin doğru kullanımı son derece sağlıklı olmakla birlikte, yanlış kullanımlar da görülebilmektedir. Çünkü bazı bitkilerin bir arada kullanılması doğru değildir. Bitkilerin yanlış kullanımı sonucunda, bitkiler arasında olumsuz etkileşimler olabilmektedir. Toksikolojik etkilerden korunmak için fitoterapi konusunda uzman bir doktora başvurmak gerekmektedir. Bu alanda bilinen ve güvenilir olan markaların ürettikleri ürünlerin kullanımına da özen gösterilmelidir. Fitoterapi nedir sorusu kadar bu bilimin nasıl doğru bir şekilde kullanılması gerektiği sorusu da dikkate alınmalıdır.