İnovasyon İçin Eğitim Vakfı olarak Boğaziçi GETEM ve Engelsiz Erişim Derneği ortaklığında, görme engellilerin gizli bir şekilde oy kullanmasını sağlayan ve 31 Mart seçimlerinde hayata geçecek olan BM “Zero Project” ödüllü “Erişilebilir Oy Pusulaları” projesini destekliyoruz.

Birleşmiş Milletler’in bir organizasyonu olan Zero Project, her yıl engellilerin önündeki bariyerleri kaldıran yenilikçi projelere ödül veriyor. 2019’un teması bağımsız yaşam ve siyasi katılım olan değerlendirmeye 42 ülkeden 65 yenilikçi projeye dahil edildi. Bu projeler arasında Türkiye’den katılan tek çalışma olan Engelsiz Erişim Derneği ve Boğaziçi Üniversitesi GETEM tarafından yürütülen erişilebilir oy şablonları ödüle layık bulundu.42 ülkeden 65 yenilikçi projenin katıldığı değerlendirmede, GETEM ve Engelsiz Erişim Derneği’nin projesi Türkiye’den ödül alan tek proje oldu.

Engelsiz Erişim Derneği ve GETEM uzun yıllar seçimlerde görme engellilerin gizli oy hakkı için mücadele ediyor. Kanunlara göre, görme engelli bir birey, ancak refakatçiyle oy kullanmak durumunda. Bu da en temel demokratik hakkımızın eksikliğine yol açıyor. Erişilebilir oy pusulaları projesi ile ortaya çıkan pusulalar şablon içine yerleştirildiğinde, her boşluk üstteki adayı temsil ettiğinden kişi tek başına oy kabininde, sadece kendi vicdanına göre karar verebiliyor.