Dünyada her geçen gün Startup fikirleri büyümeye devam ediyor. Gençler için yeni nesil iş alanları genellikle Startup’lar ve girişimler oldu. Çoğu genç klasik işlerde çalışmak yerine bir Startup projesi kurarak hayallerini gerçekleştirmeyi hedefliyor. Ayrıca Startup hayalleri gerçekleştirmekten de öte olarak onlara büyük miktarlarda para kazandırma fırsatı veriyor. Bu yüzden de Startup tüm dünyada her geçen büyümeye devam ediyor. Startup özellikle 2010’lu yıllardan sonra yükselişe geçmeye başladı.

Daha önceki yıllarda da Startup adı altında çalışmalar yapılmıştı. Fakat bu yıllarda yapılan çalışmalar çok daha gelişmiş projeler olarak dikkat çekti. Ayrıca her yapılan yeni Startup çalışması kültürün bir eksik parçasını tamamladı. Geçmişten günümüze de sürekli gelişen ve ilerleyen bir kültür olarak karşımıza çıktı. Bir diğer yandan Startup kültürü hala tam anlamı ile son raddeye ulaşmış değil. Gelişen teknoloji ve insanların sürekli değişen ihtiyaçları Startup kültürünü değiştiriyor ve geliştiriyor.

Dünyanın en iyi Startup’ları incelendiği zaman bazı noktalar hemen dikkat çekiyor. Bu noktalar Startup çalışmalarının her alanında olabiliyor. Örneğin yatırımcı bulmak isteyen tüm girişimciler için farklı kapılar vardır. Fakat yatırımcıya gitmeden önce projeyi belli bir aşamaya gelmiş olması gibi bazı noktalar vardır. Yatırımcılar genellikle belli aşamaya gelen projelere destek sağlar. Aynı şekilde fikir belirleme aşamasında da ortak olarak bilinmesi gereken kritik noktalar vardır.

Startup Fikirleri Kişisel Sorunlardan Bulunur

Pek çok girişimci fikir bulma konusunda sorunlar yaşar. 50 başarısız Startup üzerinden bir inceleme yapılacak olsa fikirlerin genellikle çok düşünülmüş ve kişiden bağımsız olduğunu görebiliriz. Yani girişimciler kendi sorunları yerine başkalarından duydukları sorunlardan yola çıkarak ya da internetten duydukları sorunlara göre projelerini şekillendiriyor. Bu durum özellikle yeni girişimcilerin fazlası ile dikkatini çeker ve buna yönlenmesine neden olur. Fakat bu durum hem zorlu hem de garantisi olmayan bir karardır.

Bunun yerine bu işe yeni başlayacak kişiler ilk olarak kendi sorunlarına yönelmelidir. Kendi hayatlarında yaşadıkları sorunlar genellikle en iyi Startup fikirleri olur. Ayrıca bu sayede sorun hakkında daha detaylı bilgilere sahip olurlar. Buna ek olarak kendi yaşadıkları sorunlardan yola çıkan girişimciler ayrıca çözüm üretme aşamasında da daha başarılı olur. Kendileri için en ideal çözümden yola çıkan gençler proje sürecinde de çok daha başarılı işlere imza atar.

Tecrübeli Kişilerden Fikir Almak

Startup yapmak artık son derece yaygın ve geniş kitleye sahip bir konudur. İnsanlar çevrelerinde bile bir projeye üzerinde çalışmış kişileri bulabilmektedir. Ya da bu kişiler internet üzerinden kendi siteleri ya da Youtube gibi platformlarda yer almaktadır. Gençler için bu kişiler son derece önemli ve dikkate alınacak kişilerdir. Kişilerin Startup’larının başarılı ya da başarısız olması bu noktada değerlendirilmemelidir. Batan girişimciler de yeni girişimcilere fikir konusunda fazlası ile yardım edebilmektedir.

İnternet Üzerinden Fikir Bulmak

Online Startup fikirleri ilk aşamada yeni Startup kuracak kişiler için yabancı gelir. Fakat bu durum dünyada oldukça tercih edilen bir yöntemdir. İnternet artık dünyada herkesin kullandığı ve aktif olduğu bir ortamdır. Özellikle forum siteleri dünyanın her yerinden ve her kesiminden insanların aktif olduğu platformların başında gelir. İnternetin eski oluşumlarından olan bu forum siteleri fikir almak son derece etkili olabilmektedir. Pek çok yeni Startup kuracak kişi fikir konusunda bu sitelerden fikir alıyor.

Fikir almaktan da öte olarak Reddit gibi sitelerde gençler fikirlerini sunarak insanların düşüncelerini öğrenebilir. Bu yöntem özellikle fikirlerin eksik yönlerini gidermek ya da fikirleri daha iyi bir hale getirmek için çokça tercih edilir. Startup fikirleri forum sitelerinde genellikle ilk Pazar deneyimini yaşar. Startup sahipleri buradan gelecek tepkileri ürün çıktığı zamana göre kıyaslayabilir. Bu süreç içerisinde Startup sahipleri olmayan bir ürünü piyasa tepkilerini ölçer. Ve ürün piyasaya çıktığı zaman karşılaşacakları durumları önceden değerlendirir.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek dünyanın en iyi Startup ları hakkında detaylı videolar izleyebilirsiniz. Doç. Dr. Gamze Sart Web sitesinden de Startup fikirleri hakkında detaylı yazılar okuyabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı adresini ziyaret ederek de Startup çalışmaları hakkında bilgilendirici yazılar bulabilirsiniz.