2021 yılına geldiğimiz zaman elektrikli araçlar hakkında pek çok gelişme yaşandı. Dünyanın dört bir yanından insanlar artık elektrikli otomobiller hakkında bilgiye sahip. Hatta pek çok ülke de bu alandaki çalışmalarını hızlandırdı. Dünyada ülkeler için elektrikli otomobil pazarı ayrı bir kulvar oluşturdu. Devletler ve şirketler bu pazarda büyük bir paya sahip olmak için birbirileri ile yarışıyor. Pazarın yeni olması insanları bu anlamda iştahlandırıyor.

Fakat elektrikli arabaların bu kadar ilgi görmesinin aslında başka sebepler de yer alıyor. Elektrikli araba modelleri dünyada artık zorunluluk haline geliyor. Yani insanlar istese de istemese de bu araçları kullanmak zorunda kalacak. Üstelik bu zorunluluk yakın bir zamanda hayata geçecek. Ülkeler elektrikli arabaların zorunlu olması gereken anlaşmaya imza attı. Dünyanın önde gelen pek çok ülkesi bu kararı direkt olarak kabul etti. Hal böyle olunca da elektrikli arabalar hiç olmadığı kadar önemli bir hal aldı.

Bu durum ülkemiz için de geçerli. Türkiye yakın bir gelecekte benzin, LPG ve dizel araçların kullanımını yasaklayacak. Elektrikli arabalar konusunda Avrupa ve Amerika’nın gerisinde olsak da ülkemiz süreci hızlandırmak için çalışmalar yapacak. Bu zorunluluk ile Türkiye’de çok az olan elektrikli araba kullanıcıları artmış olacak. Bir diğer yandan elektrikli arabaların olmazsa olmazı olan şarj istasyonları da ülkemizde birer birer artmaya başlayacak.

Elektrikli Araçlar Nasıl Ortaya Çıktı?

Tarihte genellikle 1900’lü yılların başında FORD tarafından çıkarılan içten yanmalı motorlar ilk akla gelir. Fakat tarihte ilk olarak piyasaya elektrikli arabalar 1800’lü yıllarda çıkmıştır. Bu araçlar günümüzdeki elektrikli araçların tam kopyası değildi. Hatta çok daha basit bir düzeydeki halini temsil ediyordu. İçten yanmalı motorlardan sonra ise piyasa bir anda bu arabalara döndü. Aynı dönemlerde elektrikli ve içten yanmalı araçlar arasında 2 kat fiyat farkı vardı. İçten yanmalı araçlar çok daha ucuz olduğu için elektrikli otomobiller 2. Planda kalıyordu.

Zaman ilerlerken dünyada mini elektrikli araba modelleri kendini göstermeye başladı. İnsanların ilgisini çekse de hala içten yanmalı motorlar kadar popüler değildi. Fakat 2000’li yıllara geldiğimiz zaman elektrikli arabalar tarihsel bir zirve yaşadı. Bir anda tüm insanlık bu arabalara yönelmişti. Bu ani fikir değişikliği de piyasada elektrikli araba yetersizliğine neden oldu. İnsanlar, devlet ve şirketler yavaş yavaş bu arabaları tercih etmeye başlamıştı. Elektrikli araçlar için yapılan reklam kampanyası bu anlamda etkili olmuştu. Fakat bundan çok daha fazlası elektrikli arabaları popüler hale getiriyordu.

Elektrikli Arabalara Olan İhtiyaç

İnsanlık dünyaya hiç olmadığı kadar zarar vermeye başladı. Özellikle çevre kirliliği hiç olmadığı kadar artmış durumda. Sağlıklı bir yaşam ve dünya için insanların bu kirliliğin önüne geçmesi artık şart. Bu yüzden de küresel ortak adımlar atılarak bazı sorunlar ortadan kaldırılmak isteniyor. Çevre kirliliğine en büyük etken olan egzoz gazları ise bunların başında geliyor. Arabalardan çıkan zararlı gazların engellenmesi çevre kirliliğinin önüne geçecektir.

İçten yanmalı motorlarda benzin ve gaz gibi yakıtlar fazlası ile çevreye zarar veriyor. Üstelik bunların emisyonu da oldukça düşük. Elektrikli araçlar da dünyadaki bu çevre kirliliğinin tamamen önüne geçmeyi hedefliyor. Amerika’dan Asya’ya kadar her ülke egzoz gazlarının zararını çekiyor. Fakat elektrikli arabalar dünyada yaygınlaşır ise çevre kirliliği komple ortadan kalkabilir. Çünkü elektrikli arabalardan alınacak verim kısa süre sonra fabrikalara ya da benzer alanlara da sıçrayabilir.

Elektrikli Araçlar İçin Öncü Olan Kişiler

Dünyada elektrikli araçların popüler olabilmesi için bazı adımlara ihtiyaç vardı. Bu adımların başında da toplum tarafından sevilen kişilerin öncü olması gerekiyordu. Amerika ve Avrupa’da bu konuda pek çok adım atıldı. Gerek firmalar gerek ise kişiler üzerinden bu reklam yapıldı. Elon Musk ve Uber ise bu anlamda en çok dikkat çeken adımları attı. Özellikle Elon Musk elektrikli arabaların dünyada popüler olmasında önemli bir rol oynadı. Bugün Tesla markası elektrikli araba konusunda dünyayı bir sonraki seviyeye taşıdı.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından ve web sitesinden elektrikli araçlar konusunda daha detaylı içerikler bulabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesini ziyaret ederek de çevre kirliliğini önleyecek diğer teknolojiler hakkında içerikler okuyabilirsiniz.