Derin öğrenme örnekleri artık hayatımızın pek çok noktasında karşımıza çıkmaya başladı. Bugün teknolojini en ileri seviyesi dediğimiz çalışmalar aslında derin öğrenmenin bir ürünü. Çok yakın bir zamanda temeli atılmış olsa da kısa sürede bu teknoloji beklenilmeyen seviyelere geldi. Derin öğrenmenin bu kadar ileri seviyeye gelmesinin arkasında pek çok neden var. Bu nedenlerin birbirini tetiklemesi ile insanlar bu teknolojiyi gün yüzüne çıkardı.

İnsanların makineleşmesi dünyanın geçmiş yıllarda beklediği bir sondu. Fakat zaman içerisinde bu durum tersine dönmeye başladı. Ortaya çıkan teknoloji ile artık robotlar insan olmaya doğru ilerledi. Bu yüzden de beklenilen pek çok önemli teknolojik çalışma iptal oldu. Bunun yerine insanlar çok daha farklı teknolojilere ve ihtiyaçlara doğru yöneldi. Bu yönelmelerden bir tanesi de derin öğrenme uygulamaları oldu. Derin öğrenme insanlara tahmin ettiklerinden çok daha ileri bir teknolojiyi sunuyor.

Derin öğrenmenin yapısı da zaten teknolojinin potansiyelinin sadece belirli bir kısmını insanlara sunuyor. Yani derin öğrenme hakkında çok fazla şey bildiğimizi düşünsek de aslında sadece çok küçük bir kısmına hakimiz. Fakat bu küçük kısım bile insanları hem ileri taşımaya hem de heyecanlandırmaya yetiyor. Ayrıca derin öğrenme insanlara farklı iş alanlarını ve meslekleri de sunuyor. Bununla beraber pek çok eski mesleğin de kaybolmasına neden oluyor.

Derin Öğrenme Örnekleri Nasıl Yapılır?

İlk olarak insanların derin öğrenme teknolojisi çalışma prensibini anlaması gerekir. Daha sonra bu teknoloji ile yapılan çalışmalar insanlara daha mantıklı gelecektir. Deri öğrenme yapılması ve öğrenmesi zor bir konu olsa da mantık olarak aslında son derece basittir. Çünkü derin öğrenme algoritmaları tamamen insan beyninden örnek alınarak yapılmıştır. En genel tabiri ile bu teknoloji çalışırken elindeki bilgileri analiz eder. Yapay sinir ağları bu analiz sırasında derin öğrenmenin en büyük yardımcı olur.

Yapay sinir ağları aynı insanların sinir ağları gibi tasarlanmış ve çalıştırılmıştır. Daha önceden girilen bilgiler algoritmalar ve yapay sinir ağları sayesinde sorulara göre çözümler üretir. Bu süreç içerisinde çözümün doğru ya da yanlış olması da yine derin öğrenme örnekleri sayesinde yapılır. Kendi kendine çözüm üretebilmesi ve çözümü değerlendirebilmesi ile de yapay zeka ve makine öğrenmesinden ayrılır. Çünkü bu durum iki teknolojide de mevcut değildir.

Yapay zeka, elde ettiği verileri verilerden bir sonuç ortaya çıkarır. Ve bu sonuç tamamen yanlış olabilir. Sonuç yani çözüm yanlış ise insan eli ile doğru çözümün makineye girilmesi gerekmektedir. Bu durum derin öğrenmeyi benzeri olan tüm teknolojilerden ayıran bir özelliktir. Bu yüzden de eşsiz ve insanoğlunun keşfettiği en ileri teknoloji olarak gözükür. Temelinde yapay zeka, makine öğrenmesi ve kodlamanın olması da bu teknolojinin geleceğinin keşfedilmesi gereken çok noktası olduğunu gösteriyor.

Derin Öğrenme Örnekleri Arasında Sanal Yardımcılar

Sanal yardımcılar insanlara ilk olarak yabancı bir tanım gibi gelse de aslında herkesin kullandığı bir teknolojidir. Bugün akıllı telefonlarda insanların her sorununa çözüm bulan asistanlar tamamen derin öğrenme sonucudur. Telefonların kapasitesi, kamerası ya da bu tarz özellikler eskiden bakılan özellikleriydi. Şimdi ise insanlar telefon almadan önce ilk olarak bu özelliklerine dikkat ediyor. Bu durum pazarda da büyük bir etki yarattı. Telefon markaları artık derin öğrenmenin avantajları için bu çalışmalara fazlası ile önem vermeye başladı.

Otonom Araçlarda Derin Öğrenme

Sürücüsüz araçlar artık yakın bir zamanda hayatımıza girecek. Bu sürecin gerçekleşmesi için artık fazla bir zaman kalmadı. Derin öğrenme örnekleri arasında belki de en ses getiren çalışmalardan bir tanesi bu araçlar oldu. Dünyanın büyük ilgisini kazanan bu araçlar pek çok sorunu ortadan kaldıracak. Ayrıca bu araçlar şirketlere de büyük bir Pazar payı veriyor. Henüz bu alana yoğunlaşan şirketlerin sayısı oldukça az. Fakat şirketler bu teknolojinin bir parçası olabilmek için yoğun bir çaba sarf ediyor.

Yüz Tanıma ve Görüntü Renklendirme

Eskiden güvenliğin en üst seviyesi parmak iziydi. Bu süreç zamanla göz retinasına kadar çıktı. Fakat bugün derin öğrenme sayesinde direkt olarak insanların yüzleri tanınıyor. Üstelik bu tanımadan sonra insanların kim olduğu, nerede çalıştığı ya da bu tarz tüm bilgileri ortaya çıkıyor. Derin öğrenme örnekleri arasında en korkutucu ve tehlikeli çalışmalardan bir tanesi bu sistemlerdir. Bu teknoloji aynı zamanda pek çok olumsuz teoriyi de gündeme getirdi. Fakat sonuç ne olursa olsun insanların yüz tanıma sistemlerinden elde edeceği kazanımlar oldukça fazla.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalındaki videolara göz atarak derin öğrenme örnekleri hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Ayrıca Doç. Dr. Gamze Sart web sitesini ziyaret ederek de derin öğrenme ile hayatımıza giren yeni meslekler hakkında önemli makaleler okuyabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesini ziyaret ederek de makine öğrenmesi nedir gibi sorularınıza cevaplar alabilirsiniz.