Son zamanlarda girişim fikirleri önemli bir hale almaya başladı. Girişimcilik kavramı dünyada son zamanlarda fazlası ile gündeme gelmeye başladı. Bu dönemlerde girişimcilik kavramı büyüdü ve gelişti. Özellikle 2010’lu yıllardan sonra dünya genelinde girişim alanına büyük bir ilgi oluştu. Bunun arkasında da şüphesiz ki girişimleri ile büyük kazanç sağlayan insanlar var. Başta teknoloji olmak üzere pek çok alanda başarılı girişim çalışmaları ortaya çıktı.

Bu çalışmalar da sahiplerine büyük miktarda kazançlar sağladı. Bu durum başta gençler olmak üzere pek çok kişiyi etkilemeyi başardı. Gençler artık iş aramak yerine girişimcilik fikirleri üzerinde yoğunlaşıyor. Girişim yapmak artık gençlerin bir numaralı tercihlerinden bir tanesi. Bir diğer yandan girişim yapmak sadece parası için tercih edilmiyor. Aynı zamanda insanların küresel bir alanda kendilerini kanıtlama hissi de süreci etkiliyor. Artık insanlar yaptıkları çalışmalar ile kendilerini ispatlamayı düşünüyor.

Fakat bir girişimi hayata geçirmek tahmin edildiği kadar kolay bir süreç değildir. Büyük zorluklar arka arkaya girişimcileri zor duruma düşürür. Ama bu durumlar her girişimde olan ritüel şeylerdir. Bu yüzden bu zorlu süreçlerde başarılı olan girişimciler genellikle başarıya ulaşır. Girişimcilerin fikirlerini büyütmesi için bu tarz onlarca zorluğa göğüs germesi gerekir. Bir girişim fikrinin büyümesi için bilinmesi ve üzerinde durulması gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalara dikkat ederek girişimciler fikirlerini büyütebilir.

Girişim Fikirleri İçin Büyük Düşünmek

Yakın zamanda başarılı olan girişimcilerin bazı ortak noktaları var. Bunlardan bir tanesi de büyük düşünmek. Başarılı girişimciler genellikle en yüksek seviyeye göre hayal kurar. Üstelik sadece hayal kurmazlar. Aynı zamanda da planlarını ve projelerini de ona göre şekillendirir. Yani yapılan fikirlerin büyümesi için planların büyük yapılması gerekir. Bu durum beraberinde de küresel alanda büyük bir girişim fikrinin doğmasına vesile olur. Özellikle kimsenin aklına gelmeyen is fikirleri konusunda girişimcilerin bölgesel değil küresel düşünmesi gerekir.

Doğru Planlama Yaparak Fikirleri Büyütmek

Planlama projenin her alanında vardır. Planlama başarı ile doğru orantılıdır. Yapılan planlamalar ne kadar detaylı ve büyük olursa fikirler de o derece büyümeye meyilli olur. Planlama süreci genellikle akışa göre şekillenir. Girişimciler karşılaştıkları sorunlara göre planlarını şekillendirir. Fakat bu durum son derece yanlış bir seçenektir. Büyük girişim fikirleri için girişimciler en başta tüm detayları düşünmelidir. Ve her türlü zor duruma göre de bir A, B ve hatta C planı olmalıdır.

Uzman Kişilerden Mentorluk Almak

Mentorluk kavramı son zamanlarda unutulan bir kavramdır. Fakat binlerce yıldır mentorluk özellikle gençleri başarıya götüren bir kavram olmuştur. Son zamanlarda da özellikle girişim alanının büyümesi ile mentorluk tekrar gündeme gelmeye başladı. Girişimciler bulacakları doğru mentorlar ile projelerindeki pek çok sorunu ortadan kaldırabilmektedir. Özellikle fikirlerini bölgesel bir düzeyden küresel düzeye taşımak için doğru mentorları bulması gerekir. Bir diğer yandan mentorlar sayesinde oluşabilecek sorunlar da önceden ortadan kaldırılabilmektedir.

Yeni Fikirlere Yönelmek

Bir girişim için illa yeni bir fikir ortaya atmaya gerek yoktur. Olan bir projenin geliştirilmesi de aslında girişim fikirleri arasında çokça tercih edilir. Örneğin Avrupa’da olan fakat Türkiye’de olmayan iş fikirleri girişimciler için bir örnek olabilmektedir. Bu sayede girişimcilerin fikirleri özellikle bölgesel anlamda fazlası ile büyüme gösterebilmektedir. Ülkemizde bu tarz girişim çalışmaları fazlası ile oluyor. Ya da bu duruma ters olarak daha önce dünyada örneği yapılmamış fikirlere yönelmesi de onların büyümesini sağlar.

Maddi Destek Bulmak

Şüphesiz ki maddiyat her zaman girişimciler için önemli etkenlerden bir tanesi olmuştur. Pek çok girişimci maddi destek bulamadığı için projelerini hayata geçiremiyor. Ya da bir diğer yandan girimlerin bir kısmı maddi planlamayı doğru yapamadığı için iptal oluyor. Fakat maddi destek alarak girişimlerini doğru adapte eden girişimcilerin fikirleri çok daha hızlı büyüme gösteriyor. Bu durum ülkemizdeki girişimler üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahip oluyor.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek Avrupa’da yeni iş fikirleri ve eğitimleri hakkında videolar izleyebilirsiniz. Doç. Dr. Gamze Sart Web sitesini ziyaret ederek de girişimciler için bilgilendirici içerikler bulabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı İnternet sitesinden de girişim fikirleri hakkında detaylı içeriklere ulaşabilirsiniz.