21.yüzyılda doğru kariyer planı yapmak oldukça önemli bir hal aldı. Kariyer planlaması yapmak için insanlara sunulan imkanlar da arttı. Eski yıllara göre kariyer planı yapmak da kolaylaştı. Eskiden insanları doğru plana ulaşması için ekstra çalışmalar yapması gerekiyordu. Kısıtlı bilgi ve imkanlar insanları genellikle aynı yollara itiyordu. Meslek çeşitliliğinin az olması da eskiden kariyer planı yapmayı kısıtlıyordu. Özellikle gençler için bu durumdan fazlası ile etkileniyordu.

Fakat ilerleyen kısımlarda meslek çeşitliliği artmaya başladı. Teknolojinin ilerlemesi farklı mesleklerin önünü açtı. Bu durum zincirleme olarak kariyer imkanlarını da arttırdı. Farklı kariyer imkanları teknoloji ile gençlere yeni kapılar açtı. Ayrıca gençlerin doğru kariyer planlaması yapabilmesi için de yenilikler ortaya çıktı. Çünkü gençler teknoloji sayesinde araştırmalarını daha doğru yapmaya başladı. Bu durum aynı zamanda kariyer planlaması nedir sorusunu da arttırdı.

Kariyer Planlamasının Öneminin Artması

İnsanların kariyer planlamasının önemini anlamasında toplumsal çalışmalar fazlası ile etkili oldu. İlkokul seviyelerinden başlayarak üniversiteye kadar gençlere bu konu detaylı bir şekilde iletildi. Kariyer planlamasına insanları en erkenden dönemde yönlendirmek toplumsal bir amaç oldu. Sanılanın aksine herkes planlamasını erken yaşlarda yapmaz. Genel olarak zaman geçtikçe planlamalar şekillenir. Fakat bu durum son derece yanlıştır. Önemli olan nokta erkenden insanları planlama yapmaya yönlendirmektir.

Üniversitelerde kariyer planlamasının eğitiminin verilmesinin nedeni de aslında insanları bir şekilde buna yönlendirmek. Çünkü geç yapılan kariyer planlaması hiç kariyer planlaması yapmamaktan çok daha iyidir. Ülkemizde kariyer planlama Cumhurbaşkanlığı tarafından da teşvik ediliyor. Çünkü başarılı bir geleceğin anahtarı kariyer planlaması yapmaktan geçiyor. Bunun anlaşılması ile insanlar kariyer planlarına daha fazla önem vermeye ve üzerine düşmeye başladı. Ülkemizde ve dünyada bu ilgi eş zamanlı olarak artmaya devam ediyor.

Doğru Kariyer Planı Nasıl Yapılmalıdır?

Kariyer planlaması ile alakalı olarak ilk erken yaşlarda başlamalıdır. Erken yaşlarda atılacak adımlar ileride daha fazla kolaylık sağlayacaktır. Erken yaşlar derken bu yaşlar ilkokul seviyesine kadar iniyor. Fakat bu süreçte çocukların kişisel olarak seçim yapabilmesi pek mümkün değildir. Yani çocuklar okullarından çalışma yöntemlerine kadar pek çok şeyi aileleri sayesinde seçer. Peki, bu yaş aralığındaki çocuklar kariyer planlamasını nasıl yapar? Bu sorunun tek cevabı ailelerdir.

Aileler çocuklarının doğru kariyer planı yapabilmesi için en önemli etkenlerden biridir. Çünkü çocuklar kendi seçimlerini yapacak yaşa gelene kadar ailelerinin yönlendirmesine bağlı kalır. Aileler de bu yüzden kariyer planı hakkında kendilerini geliştirmelidir. Ailelerin bu süreçte yapabileceği en doğru adım bir uzmandan destek ya da yardım almak olacaktır. Bu yardımlar sayesinde çocukları kariyer temellerini sağlam bir şekilde atacaktır. Bir diğer yandan alınacak destekler ileriki yaşlarda da olmalıdır.

Ortaokul, lise ve üniversite dönemlerinde çocuklarının dışarıdan bir profesyonel destek alması önerilir. Çünkü günümüzde çocukların yönelebileceği milyonlarca farklı alan var. Her seçim kendi içerisinde pek çok farklı kola da ayrılıyor. Hal böyle olunca da bir uzmanın yol göstericiliği çocukların yollarını kolay bulmasına neden olur. Uzmanlar da zaten ailelere bu durumu fazlası ile önerir. Ayrıca yapılan planlamaların yılı da son derece önemlidir.

Doğru Kariyer Planı İçin Yıllık Planlar

Planlar sanıldığı gibi kısa vadeli olarak yapılmaz. Planlar her zaman uzun vadeli yapılmalıdır. Zaten başarılı ve doğru planlamanın temelinde de bu yatar. 5 yıllık kariyer planı örnek olarak önceden hazırlanabilir. Bu süre zaman içerisinde de artabilir. Dünyadaki gelişmeler ve değişmeler göz önüne alınarak planlamalar zamanla şekillenir. Her yaştan insan için bu planlamalar geçerlidir. Ayrıca planlar zaman içerisinde zamanı da uzun bir hale getirilebilir.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından ve web sitesinden doğru kariyer planı hakkında detaylı içerikler bulabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesini ziyaret ederek de uzun vadeli kariyer planları hakkında içerikler okuyabilirsiniz.