“Çocuğunuz kaç yaşında kodlama öğrenmeye başlamalı?” Siz de bu sorunun cevabını merak ediyorsanız, size hızlıca bir cevap verelim: mümkün olan en erken zamanda! Gelim, şimdi bunun sebeplerine bakalım ve çocuğunuzun kodlama eğitimi için hazır olup olmadığını anlayalım.

Dünyanın her yerinde okullar, eğitime bilgisayar ve tablet programlarını entegre etmeye başladı bile. Ancak öğrenciler, programları kullansalar da ekranın ardındaki teknolojiyi tanımıyorlar. Kodlama eğitimiyle, bu teknolojiyi tanıma, hata ayıklama ve yeni teknolojiler yaratmayı öğrenebilirler.

Başarılı kod geliştiriciler olmak için küçük yaştaki çocukların kullanabileceği uygulamalar bir tık uzakta. Burada elbette bir mesleğe yönelimden söz etmiyoruz. Diğer taraftan küçük çocukların ekrana uzun süre bakmalarının da çok zararı var. Bu anlamda 5 yaş civarında bir çocuk; çok kısa sürelerle ve işin mantığını anlamak seviyesinde oyunlarla kodlama öğrenmeye başlayabilir.

Kodlama matematik öğrenimini destekler

Kodlama öğrenmek, yalnızca kodlama öğrenmek değildir. Çünkü programlama becerisi, öğrencilerin genel matematik öğrenimine de katkıda bulunur. Cebirdeki değişkenleri öğrenen öğrenciler, kodlamada değişkenleri tanımlarken ve kullanırken bu bilgilerini uygular ve pekiştirir.

Programlara çocukların geometriyi pratik, etkileşimli ve görsel şekilde anlamalarına yardımcı olur. En temel toplama ve çarpma işlemlerinde bile kodlama faydalıdır. Kısacası cebirden geometriye ve basit işlemlere kadar her konuda kodlama bilen öğrenciler çok daha başarılı olabiliyor.

Çocuğunuz kodlama için hazır mı?

Çocuğunuzun kodlama öğrenmek için hazır olup olmadığını ya da bu konuya ilgi duyup duymadığını merak ediyorsanız, hemen harekete geçin. Onlara sevdikleri oyunları sorun. Bu oyunların en çok hangi kısımlarını seviyorlar? Bu oyunlar neden hoşlarına gidiyor? Bu oyunlarda değiştirmek istedikleri kısımlar var mı?

Daha sonrasında ise yapmanız gereken onları bilgilendirmek. İsterse kendi oyununu yaratabileceğini öğrendiğinde büyük olasılıkla bu ilgisini çekecektir!

Programlama bugünün çocuklarının geleceğinde çok önemli bir role sahip olacak. Kodlama eğitiminin yalnızca mühendislikle ya da Silikon Vadisi’ndeki start-uplarla ilgili olduğunu düşünüyorsanız, durup tekrar düşünün. Çünkü kodlama artık hemen her meslekte kullanılıyor. Öyle ki, artık kodlama bilmek, dünyanın her yerinden eğitimci tarafından okuma yazma öğrenmek gibi gerekli görülüyor.