Günümüzde C programlama dili kullanılan en eski programlama dillerinden biridir. Kodlama dilleri arasında her dil farklı bir alana yöneliktir. Bir diğer yandan kodlama dilleri günümüzün en önemli teknolojilerinden bir tanesidir. Kullandığımız pek çok teknoloji tamamen kodlama dilleri ile ortaya çıkmış durumda. 1980’li yıllara geldiğimizde dünyanın dört bir yanında kodlama dilleri piyasaya çıkmaya başladı. Bu durum kodlamanın gün geçtikçe büyümesine olanak sağladı.

C dili ise bu dönemlerden de önce ortaya çıkan oldukça geniş kullanıma sahip bir dil olmayı başarmıştır. Fakat diğer dillerin aksine C dili çok daha farklı bir özelliği ile kendinden söz ettirmiştir. Bu dil genellikle diğer dillere sağladığı gelişme imkanı ile bilinir. Çok eski bir kodlama dili olması ile C dili sayesinde pek çok yeni kodlama dili ortaya çıkmıştır. Fakat yine onlarca yıldır eksikliklerini kapatarak günümüze kadar gelen bir dil olmayı başarmıştır.

Bugün C kod yazma programı milyonlarca indirmeye sahip. Bu durum bizlere C dilinin hala ne kadar kullanıcısı olduğunu gösteriyor. C dili zaman içerisinde belli dönemlerde kullanım sayısını düşürmüştür. Fakat buna rağmen hala belli sorunların çözümünde en iyi seçenek olmaktadır. Bir diğer yandan yazılımcıların genellikle ilk öğrendiği dil C dilidir. Çünkü C dili günümüzdeki çoğu dilin temelini oluşturan bir yapıya sahiptir. C dilini öğrenmek ve anlamak diğer dilleri öğrenmeyi ve anlamayı kolaylaştıracaktır.

C Programlama Dili Nedir ve Ne İşe Yarar?

Yıllardır kullanılan C dili yüksek seviyeli olan ve geniş kullanım alanlı bir dildir. Günümüzde pek çok kişinin bilmediği ve hatta kullanmadığı bir dil olan B dilinin devamı olarak çıkmıştır. B dili ilk çıktığı zamanlarda çok fazla eksiklere sahipti. Bunun farkında olan geliştiriciler de bu eksikliklerin olmadığı bir dil geliştirmek istedi. Çalışmaların sonucunda ise ortaya C dili çıktı. Eski olması beraberinde bu dilin çok fazla kullanılmasını sağlamıştır. Ama buna ek olarak bu dili öğrenmek diğer dillere göre çok daha zordur.

C Programlama Dili ve Tarihçesi

1969 yılında tarihin ilk programlama dillerinden olan B dili piyasaya çıktı. İlk kodlama dillerden olması ile B dili pek çok eksikliğe sahipti. Bunun farkında olan geliştiricileri 3 yıl sonra bu eksikliklerin olmadığı bir dili piyasaya çıkardı. Bu dile de “B” harfinden sonra gelmesi ile C dili adı verildi. Böylelikle Dennis Ritchie tarafından C dili ilk kez piyasaya çıkmış oldu. Bu kadar eski bir dil olması da dilin günümüzdeki çoğu teknolojide yer almasını sağlamıştır. Ayrıca C dilini son kararlı sürümü ise 2000 yılının mart ayında çıkmıştır.

C Kodlama Dili İle Neler Yapılabilir?

Oldukça eski olması ile C dili eski teknolojilere çok daha fazla hitap eder. Fakat bu durum sizleri yanıltmasın. Çünkü bu dil taşınabilir uygulama geliştirmek için sürekli tercih edilmektedir. Buna ek olarak yüksek seviyeli yazılımlara ihtiyaç olduğu zaman yine devreye C programlama dili giriyor. Belki de bu dilin kullanım alanına verilecek en iyi örneği Unix işletim sistemidir. C dili aslında diğer diller gibi pek çok alan için imkan sağlar. Ama tam randımanlı bir performans için en iyi olduğu alanlarda kullanılmalıdır.

C Kodlama Dili Oyun Geliştirme

70’li ve 80’li yıllara baktığımız zaman basit oyun geliştirmenin çok yaygın olduğunu görürüz. Bu yüzden bu yıllarda çıkan pek çok dilin oyun geliştirmeye yönelik olduğunu görürüz. C programlama dili de bu kullanım alanı ile dikkat çekiyor. Fakat artık bu kodlama dili sadece basit oyunlar yapılmıyor. Aynı zamanda günümüzdeki büyük oyunların belli kısımlarında da yine C dili kullanılıyor. Ayrıca eski olmasına rağmen hala oyunlarda başarılı bir çalışma gösteriyor.

C Kodlama Dili İle Gömülü Sistem Oluşturma, Robot Yapma ve Dil Geliştirme

Daha önce de dediğimiz gibi C dili pek çok alanda kullanılabilir. Fakat C dilinden sonra çıkan pek çok dil bu konularda C dilinden çok daha iyi sonuçlar verir. C dili ise gömülü sistem üzerine çalışma yapmak isteyen kişilerin tercih etmesi gereken bir dildir. Peki, nedir bu gömülü sistemler? Gömülü sistemler hesap ya da çamaşır makinesi gibi sistemlerdir. Buna ek olarak robot kodlaması yapmak isteyen kişiler için de C dili son derece kullanışlı bir dildir.

Fakat bunlardan da öte olarak C programlama dili yeni bir dil geliştirmek isteyen kişilere fazlası ile hitap eder. Zaten C dili temelli çıkan diğer diller de bu durumu açık bir şekilde gösteriyor. C++, Java+ PHP ve C# gibi kodlama dillerinin hepsinin temelinde C dili bulunuyor. Fakat bu sürecin göründüğü kadar kolay olmadığını da belirtmekte fayda var. Çünkü bir dili sıfırdan geliştirmek demek aynı zamanda o dilin A’dan Z’ye tüm alanlarını incelemek anlamına geliyor. Tüm bu çalışmalar için ise C dili en iyi seçenek olacaktır.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ve web sitesini ziyaret ederek kodlama dillerin geleceği hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesini ziyaret ederek de C programlama dili ile neler yapılabilir gibi diğer dillerin kullanım alanları hakkında detaylı bilgiler okuyabilirsiniz.