Girişimciler için başarılı İnovasyon çalışmaları her zaman onlara farklı kapıları açar. İnovasyon 21. Yüzyılın en önemli ajandalarından birisi haline geldi. İlk olarak onlarca yıl önce İnovasyon ismi ilk olarak insanların karşısına çıktı. Uzunca bir süre de İnovasyon insanlar için önemli bir konu olarak görülmedi. Yani bir İnovasyon çalışmasına imza atmak fazla uğraşılan bir konu değildi. Fakat zaman ilerledikçe İnovasyon ile alakalı yeni çalışmalar ortaya çıktı.

Bu çalışmaların her biri de inovasyonun önemini arttırmaya başladı. Bu yüzden de İnovasyon nedir ya da ne işe yarar gibi sorular her geçen gün daha fazla sorulmaya başlandı. Özellikle girişimciler için İnovasyon büyük bir önem kazanmaya başladı. İnovasyonun gelişmesi için ayrıca yeni kavramlar da ortaya çıkmaya başladı. Bu kavramlar inovasyonun daha başarılı bir şekilde ortaya çıkması için geliştirildi. İnovasyon çalışmaları dünyanın geleceği için önemli bir alan olduğu için gelişimini sürekli devam ettirmeli.

Tasarım odaklı düşünme ya da tasarımsal düşünme gibi kavramlar da Startup ve İnovasyon ile ortaya çıkmaya başladı. Hizmet ya da süreç inovasyonu gibi tüm İnovasyon türlerinde tasarım odaklı düşünme uygulanıyor.  Tasarım odaklı düşünmenin başarılı bir şekilde uygulanması da İnovasyon çalışmalarının hem daha kısa sürede hem de daha güvenli olarak piyasaya çıkmasını sağlıyor. Bu yüzden de inovasyonun en önemli parçalarından bir tanesi oluyor.

Başarılı İnovasyon Çalışmaları Neleri Etkiler?

İnovasyon kavramının günümüzde kapsamadığı bir alan yok. Ürün, pazarlama ya da süreç inovasyonu gibi pek çok alanda İnovasyon çalışmasına imza atmak mümkün. Ayrıca İnovasyon sadece üretim olarak yapılmaz. Aynı zamanda fikir olarak ya da benzer şekillerde de İnovasyon çalışmasına imza atmak mümkündür. İnovasyon 21. Yüzyılda insanların aklına gelecek tüm alanları kapsayan bir hal aldı. İnovasyon çalışmaları ayrıca mesleki olarak da büyük bir gelişim göstermeye başladı.

İlk olarak İnovasyon çalışmaları mühendislik alanları ile alakalı bir konu olarak görülürdü. Fakat günümüzde İnovasyon çalışmaları hayatımızdaki tüm alanları içeren faaliyetler ortaya koydu. Sağlık, mühendislik, sosyal bilimler ya da eğitim gibi tüm alanlar ile alakalı bir İnovasyon çalışması yapmak mümkündür. Ayrıca yapılan başarılı İnovasyon çalışmaları zaman zaman tüm bu alanların kesişimi olarak da ortaya çıkabilmektedir. Fakat inovasyonun yapılacağı alan ne olursa olsun tasarım odaklı düşünme ile İnovasyon süreci ilerletilmelidir.

Tasarım Odaklı Düşünme İnovasyon Çalışmalarına Neler Katar?

Akla gelen her İnovasyon çalışması istenilen başarıya ulaşamaz. İnovasyonun başarısız olmasına neden olan onlarca farklı sebep vardır. Maddi, grupsal ya da fikirsel olarak ortaya çıkan sorunlar inovasyonun sürecini olumsuz etkiler. Fakat İnovasyon yapılırken önemli adımların takip edilmesi inovasyonun başarılı olmasını sağlar. Yani başarılı İnovasyon çalışmaları için insanların ilk olarak bu ana kuralları takip etmesi gerekir. Bu sayede zorlu gözüken İnovasyon çalışmaları kolay bir şekilde hayata geçer.

Bu kulların başında da tasarım odaklı düşünme gelir. Bu düşünce yöntemi ile ilerletilen İnovasyon çalışmalarının başarılı olma oranı yüzde 95’in üzerindedir. Çünkü tasarım odaklı düşünme hem grup içi hem maddi hem de pazar alanındaki pek çok sorunun yaşanmamasını sağlar. Tasarım odaklı düşünme sayesinde İnovasyon çalışmalarının pazardaki müşterisi önceden belirlenir. Bu sayede ürün ya da hizmet sonuçlandığı zaman hedef kitlesine kolay bir şekilde ulaşır.

Hedef kitlesi hazır olan ürünler ya da hizmetler de proje sahibinin maddi olarak sorun yaşamamasını sağlar. Bunun yanı sıra tasarım odaklı düşünme İnovasyon fikrinin belirlenmesinde ya da belirlenen fikrin doğru olup olmadığı konusunda da insanlara yardımcı olur. Genel olarak 4 – 5 ayrı aşamadan meydana gelen tasarım odaklı düşünmenin her aşaması ayrı bir sorunu ele alır. Yapılmak istenen başarılı İnovasyon çalışmaları için ön görülen sorunlar daha ortaya çıkmadan bu sayede ortadan kalkar.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek tasarım odaklı düşünme ile alakalı çok daha detaylı videolar bulabilirsiniz. Doç. Dr. Gamze Sart Web sitesini ziyaret ederek de radikal İnovasyon örnekleri hakkında bilgilendirici makaleler okuyabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet adresinden ise başarılı İnovasyon çalışmaları için dikkat edilecek noktalar hakkında bilgiler bulabilirsiniz.