Son dönemlerde iş hayatında ARGE nedir ve ne işe yarar gibi sorular fazlası ile merak edilmeye başlandı. 2000’li yıllardan sonra değişen teknoloji ve üretim anlayışı beraberinde farklılıkları ve yenilikleri de getirdi. ARGE kavramı da bu yeni gelişmeler ile hayatımıza fazlası ile girmeye başladı. Tarihsel olarak baktığımız zaman aslında ARGE onlarca yıl öncesine dayanıyor. Fakat hayatımıza tam anlamı ile girmesi ve bir şeyleri değiştirmesi ise 2000’li yıllardan sonra meydana geliyor.

ARGE “Araştırma” ve “Geliştirme” kelimelerinin birleşmesi ile ortaya çıkan bir kelimedir. İngilizcede ise Research and Development yani R&D olarak ifade edilen bir kavramdır. Bu kavramlar ile birlikte artık hayatımıza Ar-Ge Mühendisi adında yani bir meslek de girmiştir. ARGE sadece kelime ya da kavram olarak bir oluşum değildir. Aynı zamanda ARGE çalışmaları tamamen bilime dayalı bir şekilde ilerler. Bu yüzden de ARGE çalışmaları her zaman profesyonel ve uzman bir ekip tarafından yürütülün bir süreçtir.

Ar-Ge çalışmaları örnekleri incelendiği zaman aslında sürecin ne kadar farklı ilerlediği görülmektedir. ARGE yapıldığı yerden çalışan kişilere kadar pek çok şeyden etkilenir. Ayrıca yapılan her çalışmanın ilerleme süreci ya da karşılaşılan sorunları da birbirinden ayrılır. Bu tarz pek çok nedenden dolayı ARGE kavramı detaylı bir şekilde öğrenilmelidir. Ayrıca ARGE’nin ilerleyen süreçlerde kişi ya da kurumlara sunacakları da bilinmelidir.

ARGE Nedir ve Neden ARGE Yapılır?

ARGE ile alakalı bilinmesi gereken ilk nokta sistematik bir plan olmadan yapılamayacağıdır. Bu yüzden hem planlı hem de bir programa bağlı olarak bu süreç ilerlemelidir. ARGE yeni çalışma ya da projeleri hayata geçirmeden önce detaylı bir şekilde araştırma ve amaca göre bir geliştirme çalışmasıdır. Bu yüzden de bu çalışmalara Araştırma ve Geliştirme adı verilmiştir. Bir ürünün müşteri ile buluşmadan önceki en son aşamadı her zaman ARGE aşamasıdır. Çalışma ve projeleri ARGE’den sonra müşterilere sunulmaktadır.

Ayrıca ARGE çalışmaları uluslararası düzeyde de rekabet ve avantaj sağlayan projelerin ilk aşamasıdır. Yani bir oluşumun dünya standartlarına ulaşması için ARGE nedir ve ne işe yarar sorularının öğrenilmesi gerekir. Bu tarz sebeplerden dolayı da ARGE çalışmaları sınırlandırılamayacak kadar büyük çalışmalara hizmet eder. Fakat tüm bu çalışma ve beklentiler sadece ARGE’nin başarılı bir şekilde organize edilmesi ile sağlanır. Bu yüzden de ARGE çalışmaları asla tek bir kişiye bağlı olarak yürütülmez.

Proje dahilinde alanında uzman pek çok kişi çalışmaların hayata geçmesi için araştırmalar ve çalışmalar yapar. Ayrıca bu ARGE’de çalışmak kadar bu çalışmaları tanıtmak ve halka iletmek de sürecin başarısı için son derece önemlidir. ARGE’ye dahil olan tüm ekibin başarısı ne kadar yüksek olursa projenin de başarısı bir o kadar yüksek olur. ARGE nedir ve nasıl başarılı olur gibi sorular tamamen ekip ile alakalı bir süreçtir. Ekip içerisinde atılan her adım ya da alınan her karar ARGE’nin ilerleyen süreçlerinde önemli bir etkiye sahiptir.

ARGE Ne İşe Yarar?

ARGE çalışmalarının bu kadar yoğun olmasının ve üzerinde durulmasının aslında pek çok sebebi vardır. Bunlardan ilki ARGE’nin ilk hedefinin bilimsel bir şekilde büyümeye yol açmasıdır. Yapılan araştırmalar ve çalışmalar şirketin en doğru nasıl büyüyeceğini ortaya çıkarır. Ya da yeni ve daha önce piyasaya çıkmamış bir teknolojinin piyasaya çıkmasına ARGE öncü olur. ARGE sayesinde teknolojiler günümüzde hiç olmadığı kadar hızlı gelişmekte. Ayrıca ARGE şirketlerin uluslararası alanda söz sahibi olması için de ilk ve en önemli adımlardan bir tanesidir.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube ve web sitesinden ARGE içeriği Nedir gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Ayrıca İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesinden de ARGE nedir gibi merak ettiğiniz sorulara detaylı cevaplar alabilirsiniz.