Günümüzün popüler akımlarından Arduino ile mutlaka tanışmışsınızdır. Bu yazımız Arduino ile tanışmış olup kendi kendine denemeye karar verenler için pratik başlangıç önerilerinden oluşuyor. Piyasada satın alabileceğiniz hazır kitler işinizi kolaylaştırsa da birkaç önemli noktayı ve ipuçlarını öğrenerek Arduino deneyiminizi çok daha pratik ve eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Deneysel Öğrenmenin En Eğlenceli Yolu

Bir duman detektörünün içini açıp incelediğinizi düşünün. Arduino size buna benzer bir deneyim sunmakla birlikte bu deneyimi çok daha kompakt ve kolay uygulanabilir bir hale getirir. Burada önemli olan üreteceğiniz mekanizmaya uygun Arduino kitini seçmeniz.  Mobil ya da nesnelerin interneti ile ilgili bir proje yapmak istiyorsanız daha portatif ve düşük enerjiyle çalışabilen kitleri seçmelisiniz.

Projenin Temeli: Taslak Oluşturmak

Projenin başında küçük bir kodlama taslağı oluşturmanız tavsiye edilir. Bu sizin projenize geniş bir çerçeveden bakmanızı sağlar. Bu kodlamayı yapabilmek için temel düzeyde C bilgisi gerekse de yararlanacağınız hazır kit, C kodlama bilginizi geliştirmenize de yardımcı olur. Eğer bu konu size yabancı geliyorsa, endişeye kapılmayın. Arduino kitleri ile temel düzeyde programlamayı kolayca öğrenerek uygulayabilirsiniz.

Basit Düşünmek

Kendinizi zorlu projelerle yormayın. Her şeyde olduğu gibi Arduino’da da temelden başlamak ve yavaş yavaş gelişmek en kalıcı öğrenme biçimi. Önce tekli teknikleri ve konseptleri, basit mekanizmaları öğrenin. Örneğin; önce bir LED ışığı kodlama ile kontrol etmeyi, daha sonra LED ışıkla bağlantı kurduğunuz bir nesneyi kontrol etmeyi deneyin. Unutmayın, amaçladığınız tüm projeler (büyük projeler de dahil) kısa zamanlarda yapılabilir küçük bölümle ayrılabilirler. Öncelikle bu parçaları kendi içinde doğru bir şekilde kurgulamalı, sonrasında genel projeyi ortaya çıkarmalısınız.

Arduino Kitaplıkları

Arduino temelde bir öğrenme projesi olsa da pratikliğin önemini yadsıyamayız. Çalıştırmak istediğiniz mekanizma için gerekli kodlar önceden yazılmış olabilir. Bu noktada öğrenmek için kodları baştan yazmak isteyebilirsiniz. Ancak hazır kodların üzerinden değişiklik yapaprak da öğrenme sürecinizi devam ettirebilirsiniz. Bu hazır kodlar aynı zamanda size zaman da kazandıracaktır.

Arduino Notları

Tek bir programla çalışmaya başlasanız da o programın farklı farklı kullanım versiyonları olduğunu unutmayın. Hangi hamleyi neden yaptığınızı, hareketlerinizin sonunda hangi sonuçları elde ettiğinizi not etmeniz sizi sonradan çok rahatlatacak bir yöntem olacaktır. Notlarınızı rahat kopyalama ve kullanabilme açısından elektronik ortamda saklamanızda fayda var ancak tercihinize göre defterinize de not alabilir, sonrasında bu notlarınızı gözden geçirerek yeni projeniz için öğrendiklerinizi tekrar edebilirsiniz.

Kaynak