Günümüzde şirketlerin büyümesi ve kendilerini geliştirmesi için Ar-Ge çalışmaları son derece önemli bir hal almıştır. Araştırma ve Geliştirme alanı özellikle son 20 yıl içerisinde global anlamda büyük bir büyüme yaşadı. Ar – Ge projelerine önem vermeyen ya da bu tarz projeler ile uğraşmayan pek çok şirket zaman içerisinde batış dönemine girmeye başladı. Bir diğer yandan Ar – Ge alanına önem veren bazı şirketler de benzer sonuçlar ile karşılaşmıştır.

Bunun arkasında aslında pek çok farklı neden vardır. Bir Araştırma ve Geliştirme projesine başlamadan önce kişilerin bilmesi gereken bazı önemli konular var. Örneğin Ar-Ge ne demek sorusu detaylı ve profesyonel bir biçimde cevaplanmalıdır. Çünkü Ar – Ge insanların ezbere ya da kafalarına göre yapacağı bir süreç değildir. Uzun araştırmalar ve çalışmalar isteyen bu süreç aslında göründüğü kadar kolay değildir.

Ar-Ge de kimler çalışır kimler çalışmaz gibi bilinmesi gereken daha pek çok önemli nokta vardır. Günümüzde Araştırma ve Geliştirmeye önem vermeyen batan şirket kadar bu konuda yanlış adımlar atıp sorun yaşayan firmalar da mevcuttur. Hatta kimi zaman Ar – Ge sürecinde atılan yanlış adımlar çok daha kötü sonuçlara bile neden oluyor. Pek çok büyümeye çalışan kurum büyük şirketlerin başarılı çalışmalarına göre adım atıyor. Fakat Ar – Ge ilk olarak şirkete özel bir şekilde ilerletilmelidir.

Ar-Ge Çalışmaları İçin Doğru Ekip Kurmak

Araştırma ve Geliştirme sürecinin başarıya ulaşması için ilk olarak ekibin doğru kurulması gerekir. Çünkü süreç içerisinde ekibin tecrübesi ve uzmanlığı son derece dikkat çeken bir durum olacaktır. Yapılacak hizmet ya da ürün her ne ise o alanda uzman kişiler ekibe dahil edilmelidir. Ekibin Ar – Ge konusunda uzman olması ilerleyen adımların çok daha kolay olmasına neden olacaktır. Pek çok firma uzman kişileri süreç içerisine yerleştirmediği için sorun ya da sorunlar yaşar.

Araştırma ve Geliştirme Sürecinde Tespitin Doğru Yapılması

Ar-Ge çalışmaları genel olarak bir sorunun tespiti ve ona sunulan çözüm üzerinden ilerler. Bu yüzden de sorunun tespiti her zaman atılan ilk adımdır. Tespitin doğru yapılmasıyla çözüm süreci daha detaylı ve hedefe yönelik ilerler. Bu yüzden de Ar – Ge içerisindeki görevli kişilerin tespiti doğru yapması gerekir. Tespit süreci genellikle uzun bir süreçtir. Problemin ne olduğu, neyden kaynaklandığı ve nasıl çözüleceğinin belirlenmesi üzerinde uzun süre durulması ve araştırılması gereken bir adımdır.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından Türkiye’de Ar Ge çalışmaları hakkında detaylı videolar bulabilirsiniz. Doç. Dr. Gamze Sart Web sitesini ziyaret ederek de Ar-Ge çalışmaları hakkında blog yazıları bulabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesinden de Araştırma ve Geliştirme ile alakalı bilgilere ulaşabilirsiniz.