3d tasarım ya da tam adı ile 3 boyutlu tasarım başta mühendislik alanları olmak üzere pek çok alan için son derece önemlidir. Özellikle gelişen teknoloji ve insan ihtiyaçlarının artması ile tasarım alanına olan ihtiyaç son derece artmıştır. Gelişen tasarım programları ile birlikte günümüzde tasarım yapmak oldukça kolay ve tam olarak ihtiyacın giderilmesi için kullanılabilir bir hale gelmiştir. Fakat 3 boyutlu tasarım ve 3d modelleme hem ülkemizde hem de dünyada fazla karıştırılmaktadır.

Tasarım yapmak için ortada bir ihtiyacın olması ve ürünün sıfırdan çizilmesi gerekmektedir. Fakat modelleme ise hazır olan herhangi bir şeyin çizilmesidir. Ayrıca modelleme otomatik olarak yapılabilmektedir. Fakat tasarım ise ilk önce kağıtta çizilmeli ve daha sonra bilgisayara aktarılmalıdır. Tasarım bir problem ya da ihtiyacın çözümü olduğu için ortada ilk başta bir şey yoktur. Yani tasarım otomatik olarak gerçekleştirilemez. Biz de İnovasyon İçin Eğitim Vakfı olarak 3 boyutlu tasarım konusunda merak edilen soruları sizler için cevapladık.

3D Tasarım Nedir?

3 boyutlu tasarım daha önce söylediğimiz gibi bir ihtiyaç için ya da sorun için üretilen çözümün ilk olarak kağıda daha sonra ise bilgisayara aktarılmasıdır. Tasarım yapılırken kağıda çizilen ürün ya da cisim bir tasarım programı ile bilgisayar ortamına matematiksel olarak aktarılır. Bu işlemi gerçekleştirecek yüze yakın belki daha fazla tasarım programı bulunmaktadır. Ayrıca basit tasarımlar için online 3D çizim programları bile bulunmaktadır.

Tasarım Yaparken Sorun Belirleme

Tasarım yapılmadan önce ilk olarak ihtiyacın ya da sorunun ne olduğu iyi belirlenmelidir. Sorun bulunduktan sonra ise bu sorunu kökten çözecek ürünün ne olduğu düşünülmelidir. Ürün belirleme konusu tasarımdan çok daha uzun sürebilir. Çünkü ortaya çıkacak yani tasarımı yapılacak ürünün hem sorunu kökten çözmesi hem de son derece kullanılabilir olması gerekmektedir. Hızlıca karar verilen ürün eğer ihtiyacı gidermez ise tasarım boşa yapılmış olur.

3D Tasarım Nasıl Yapılır? Tasarımı Kağıda Dökmek

Tasarımı bilgisayara aktarmadan önce ilk olarak kağıda çizilmesi gerekir. Bu sayede tasarım hem daha hızlı yapılır hem de sorunlar ilk olarak kağıt üzerinde giderilir. Kimi tasarımlar günler hatta aylar sürülebilir. Bu yüzden bu zamanın boşa gitmemesi için tasarlanacak ürün ilk olarak kağıt üzerinde sorunsuz olarak çıkartılmalıdır. Kağıda çizim yapılırken teknik resim kurallarına uygun ve rahat okunacak şekilde çizilmesine özen gösterilmelidir.

Tasarım Programı Seçmek

Günümüzde internette çok fazla tasarım programı mevcut ve bunların hepsi de ayrı alanlar için kullanılmaktadır. İç mekan tasarım programları, basit mimari çizim programları gibi pek çok alana yönelik tasarım programı bulunmaktadır. İnternet üzerinden 3d tasarım programları nelerdir diye aratarak bu programlar hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Çizmek istediğiniz ürün hangi alan içerisinde kalıyor ise o alana yönelik bir programa karar vermeniz gerekmektedir. Mühendislik alanında bir parça tasarımı yapacak kişiler Solid ya da Catia tercih ederken farklı alandaki kişiler 3DSMax gibi programları tercih edebilir.

Ayrıca Catia ve Solid gibi aynı alan içerisine hizmet veren tasarım programları arasında da farklılıklar olabilir. Bu yüzden iyi bir araştırma yaparak sizin ihtiyacınıza en uygun programı belirlemeniz gerekir. Programlar içerisindeki Türkçe dil desteği ya da basit ara yüz gibi noktalara dikkat ederek en rahat kullanabileceğiniz programı seçebilir ve bu sayede de tasarıma ayıracağınız süreyi oldukça kısa zamanda tamamlayabilirsiniz. Kolay programlar hızlı tasarım yapmanızı sağlar. Çok basit çizimler için 3d tasarım siteleri içerisinden size uygun olanı kullanabilirsiniz.

Tasarım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

3d tasarım yapmak her zaman çok eğlenceli olmayabilir. Ayrıca size en uygun programı seçseniz bile ortaya çıkacak ürün zor bir çizim olabilir. Bu yüzden hızlı bir şekilde bitirmek yerine adım adım giderek çizmek sizin daha sağlıklı ürün ortaya çıkarmanızı sağlayacaktır. Ayrıca çizim yaparken otomatik kaydetmeyi ya da ara ara kaydetmeyi unutmayın. Ani bir elektrik kesintisi ya da bilgisayar sıkıntısında tüm tasarımınız silinebilir ve emekleriniz yok olabilir.

İnovasyon İçin Eğitim Vakfı resmi internet sitesini ziyaret ederek 3d tasarım programları nelerdir ya da benzeri sorularınız ile alakalı yazılarımıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalı içerisinden de bu ve benzer konular ile alakalı uzman ekibimizce çekilmiş videolara ulaşabilirsiniz. Tasarım ve modellemenin gelecekteki önemi ile alakalı Aba Innolab resmi internet sitesindeki yazılarımıza bakabilirsiniz.